Wednesday, May 12, 2021
Home / Moda  / Trendy  / 5 kobiet w kostiumach kąpielowych, które wstrząsnęły światem

5 kobiet w kostiumach kąpielowych, które wstrząsnęły światem

Od ograniczających swobodę pantalonów do monokini. Plażową modę zrewolucjonizowały kobiety!

Kostiumy kąpielowe

Na przełomie XIX i XX wieku plażowa swoboda była znacznie ograniczona / fot. materiały prasowe

Od sukni, pantalonów i czepca po szokujące monokini – ewolucja damskich kostiumów kąpielowych na przestrzeni XX wieku to coś więcej niż tylko przypis do historii mody, to ważny rozdział w dziejach rewolucji obyczajowej, która zmieniła oblicze Zachodu. Warto o tym pamiętać, gdy następnym razem będziemy cieszyć się nadmorskim wypoczynkiem. Oto 5 kobiet, które zmieniły oblicze plażowania 

Kostiumy kąpielowe

Na przełomie XIX i XX wieku plażowa swoboda była znacznie ograniczona / fot. materiały prasowe

Annette Kellermann

Na przełomie XIX i XX wieku jarzmo obyczaju trzymało się mocno, znacznie ograniczając plażową swobodę. Podczas gdy w modzie męskiej królowały jednoczęściowe pasiaste kostiumy będące połączeniem podkoszulka i kalesonów, kobiety zażywające morskich kąpieli musiały borykać się ze strojami, które trudno dziś uznać za swobodne. Typowy damski zestaw kąpielowy składał się z sukni zasłaniającej kolana noszonej w połączeniu z pantalonami sięgającymi przynajmniej do połowy łydki, całość zaś uzupełniało obowiązkowe nakrycie głowy.

Sytuacja zaczęła się zmieniać wraz ze wzrostem mody na higieniczny – jak wówczas mawiano – tryb życia. Sport zyskiwał na popularności, a mężczyźni podczas zawodów pływackich zaczęli używać czarnych obcisłych kostiumów jednoczęściowych wykonanych z wełny, zbliżonych krojem do opisywanych wcześniej plażowych pasiaków. Jako że trening pływacki nie był zarezerwowany wyłącznie dla panów, nie minęło wiele czasu, nim kobiety podjęły pierwszą próbę pokonania pruderii w imię zamiłowania do sportu. – W awangardzie nowego trendu stanęła Annette Kellermann, australijska pływaczka i aktorka, która przeszła do historii jako pierwsza kobieta występująca publicznie w jednoczęściowym obcisłym stroju pływackim – opowiada Piotr Chalimoniuk ze Sky4Fly.net. Z dzisiejszej perspektywy strój Kellermann wydaje się nader skromny, ale w pierwszej dekadzie XX wieku jego obcisły fason budził wielkie kontrowersje.

Review overview
NO COMMENTS

POST A COMMENT

Chcę być informowany/a o odpowiedziach