Monday, May 20, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / 5 cech idealnego osiedla. Na co zwrócić uwagę?

5 cech idealnego osiedla. Na co zwrócić uwagę?

Wymarzone, czyli jakie?

Osiedle mieszkaniowe

fot. Elenathewise / Adobe Stock

Szukanie lokalizacji dla wymarzonego mieszkania nie jest łatwe. Znalezienie przestrzeni, która w całości spełni nasze potrzeby i oczekiwania, może okazać się wymagającym zadaniem. Idealne osiedle dla każdego z nas może znaczyć coś innego. Dlatego warto wcześniej określić swoje priorytety i według nich oceniać przyszłe miejsce zamieszkania. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę?

 

Komunikacja

Odpowiednio skomunikowane z centrum osiedle to coś, co doceni każdy. Możliwość szybkiego dostania się do głównych dzielnic miasta będzie ważna zarówno dla studentów, rodzin z dziećmi, jak i osób pracujących. Jest to nie tylko oszczędność na paliwie, ale także na czasie. Wykorzystując transport miejski, zyskujemy czas, który normalnie tracilibyśmy, stojąc w samochodowym korku. Dobrze skomunikowane osiedle daje także możliwość szybkiego dotarcia do centrów usługowych czy lekarza.

Komfort mieszkańców

Idealnie zaprojektowane osiedle to takie, które spełnia potrzeby wielu grup społecznych na raz. Wraz z upływającym czasem nasze wymagania mogą ulec zmianie, a potrzeby będą skupiać się wokół innych wartości. Dlatego też wybierając idealne dla nas osiedle, warto zwrócić uwagę na zaplanowaną w tym miejscu infrastrukturę. Bliskość placu zabaw dla najmłodszych jest tak samo ważna, jak zapewnienie skweru z ławkami i zielenią, gdzie mogą odpocząć mieszkańcy. Dobrze zaprojektowane osiedle bierze pod uwagę każdą grupę wiekową i jej potrzeby – od najmłodszych, przez ich rodziców, po seniorów.

 

Przykłady tego typu przyjaznych mieszkańcom osiedli mieszkaniowych znajdziesz pod adresem: https://www.profbud.info/.

Infrastruktura handlowo-usługowa

Kolejnym atutem odpowiednio zaprojektowanego osiedla jest infrastruktura handlowo-usługowa. Dobrze, jeśli mieszkańcy mogą szybko dostać się do centrum do najbliższych lokali usługowych, ale jeszcze lepiej, kiedy mają je na miejscu. Dla wielu osób ogromnym atutem jest posiadanie punktów handlowo-usługowych oraz gastronomicznych w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Bliskość apteki, przychodni, banku, poczty, biblioteki, basenu, przedszkoli i szkół czy lokali gastronomicznych bezpośrednio wpływa na wygodę i komfort życia. Zróżnicowana infrastruktura odpowiada na wymagania wszystkich grup wiekowych – młodzieży, rodzin z dziećmi czy osób starszych. Dzięki takim rozwiązaniom zmniejszamy konieczność ciągłego przemieszczania się i możemy na przykład w spokoju delektować się kawą ze znajomymi czy rodziną w zlokalizowanej tuż za rogiem kawiarni.

Tereny zielone

To, czego nie może zabraknąć na idealnym osiedlu mieszkaniowym, to dostęp do zieleni i natury. Okolice bogate w tereny zielone nie tylko zachęcają do aktywnego wypoczynku, ale także pozytywnie wpływają na obniżenie stresu. Możliwość relaksu w otoczeniu przyrody to jeden z największych luksusów w dzisiejszych czasach. Jogging, spacer czy przejażdżka rowerowa leśną trasą sprzyjają dobrostanowi psychicznemu i kondycji fizycznej.

Relaks i rozrywka

Komfortowe osiedla mieszkaniowe powinny również oferować możliwość korzystania z osiedlowych stref relaksu i rozrywki. Na terenie nowoczesnych inwestycji mieszkalnych nie brakuje rozwiązań, które zachęcają do spędzania czasu na zewnątrz i do integracji z sąsiadami. Do najczęściej spotykanych przestrzeni należą zwykle place zabaw dla najmłodszych, kąciki do gry w szachy lub warcaby, kąciki piknikowe, siłownie na świeżym powietrzu, miejsca do relaksu nad oczkiem wodnym, stoisko na grill. Wszystkie te rozwiązania służą przyjemności mieszkańców i sprawiają, że wszystko, co potrzebne, znajduje się tuż obok nich.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ