Thursday, January 16, 2025
Home / Fundacja Miasto Kobiet  / 45. spotkanie Klubu Miasta Kobiet: Magda Stęga – relacja

45. spotkanie Klubu Miasta Kobiet: Magda Stęga – relacja

Czym jest tożsamość płciowa i co robić, gdy nie pasuje do ciała?

Od lewej: Aneta Pondo, Magda Stęga i Marta Hejnar / fot. Barbara Bogacka

Do wszystkiego w życiu potrzeba odwagi. Podczas lutowego spotkania Klubu Miasta Kobiet rozmawiałyśmy o różnorodności i złożoności świata. Gościnią Specjalną była Magda Stęga, mówczyni inspiracyjna, która opowiedziała, z czym mierzą się osoby, toczące z systemem i społeczeństwem nierówny bój o siebie. Część warsztatową poprowadziła seksuolożka Marta Hejnar

 

Magda Stęga: Kto i co decyduje o płci?

Pierwszego dnia lutego 2024 roku w restauracji Vanilla Sky na krakowskim Salwatorze odbyło się 45. spotkanie Klubu Miasta Kobiet pod hasłem „Ona/jej. Co decyduje o naszej płci?”. Poszukując odpowiedzi, rozmawialiśmy o tożsamości płciowej, inkluzywności, komunikacji.

Aneta Pondo i Magda Stęga

Aneta Pondo i Magda Stęga / fot. Barbara Bogacka

Magda Stęga, będąc dzieckiem nie bawiła się lalkami. Najpierw jako nastolatka, a potem już osoba dorosła, poszukiwała odpowiedzi na pytanie o tożsamość płciową, aż zrozumiała, że jest kobietą. Proces tranzycji był skomplikowany, podobnie jak u większości osób w podobniej sytuacji, żyjących w Polsce. Magda przyznała, że jest uprzywilejowana, bo miała wsparcie bliskich, pieniądze i geny, które umożliwiły jej zmiany.

Prawo jest przestarzałe. Magda opowiedziała, że będąc dorosłą osobą, musiała pozwać rodziców do sądu w sprawie o ustalenie płci. Potem były wyjazdy na operacje za granice, zabiegi w Polsce, chamskie komentarze, brak zrozumienia.

– Najtrudniejsze jest dla mnie przekonywanie świata, że jestem tym, kim jestem

– mówiła w rozmowie z gospodynią spotkania Anetą Pondo.

Wielu dorosłych traci grunt pod nogami, gdy ich dziecko postanawia zamiast na medycynę, zdawać na ASP. Co dopiero, gdy okazuje się, że jego płeć nie zgadza się z tym, co lekarz oznaczył przy urodzeniu i wymaga korekty.

Wspieranie przez bycie. To najważniejsze, co mogą robić osoby wspierające bliskich w tranzycji.
– Rolą rodziców jest przygotować się do tematu, nie dziecka – przypomniała Gościni Specjalna.

– Dziś rano obudziłam się z myślą o świecie absurdów, w którym żyjemy. Z jednej strony rozwojowe treści, które z każdej strony namawiają nas na „bycie sobą”, „autentyczność”, „odkrywanie siebie”. Z drugiej, gdy ktoś się na to rzeczywiście odważa i to w wyjątkowy i trudny sposób walki o siebie i swoją unikalną tożsamość, nagle te wzniosłe te hasła się nie liczą, nie mają już ckliwego znaczenia. Na wierzch wychodzą stereotypy, fobie, ograniczenia

– skomentowała Ania Bajorek-Dołba, która uczestniczyła w wydarzeniu.

 

Posłuchaj całego wywiadu

 

 

Marta Hejnar: Kody erotyczne i koło zgody

Marta Hejnar

Marta Hejnar / fot. Barbara Bogacka

– Skąd masz wiedzieć, że lubisz brokuły, skoro ich nigdy nie próbowałaś?

– zapytała uczestniczki i uczestników KMK Marta Hejnar, rozpoczynając swój warsztat o seksualności. Psychoterapeutka i seksuolożka w oparciu o model Koła Zgody przedstawiła sposób na to, jak komunikować swoje potrzeby. Rozmawialiśmy też o cieniach i blaskach kodów erotycznych i o tym, jaki mogą mieć wpływ na przyjemność i satysfakcję z seksu.
– Nie ma tak, że raz się na coś umówimy. W każdej relacji, chodzi zarówno o umiejętność bezpośredniego komunikowania własnych potrzeb, jak i dostrzeżenie ich u osoby partnerskiej – mówiła założycielka Instytutu Kochania.

45. spotkanie Klubu Miasta Kobiet

Walentynki tuż, tuż…

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Miasto Kobiet (@miastokobiet_mk)

 

O miłości przypominało też kolorowe stoisko EasyToys, które tym razem obdarowało uczestników spotkania pachnącymi olejkami do masażu. W pakietach powitalnych znaleźliśmy też zaproszenia do Cinema City od Galerii Kazimierz, serum do twarzy od Soraya, grejpfrutową herbatkę od Teekanne, kosmetyki pielęgnacyjne od Feminum i Gehwol, lniany peeling od Body Boom. Tradycyjnie, wielu emocji dostarczył finał spotkania, a rozmowom nie było końca przy poklubowej kolacji, przygotowanej przez szefów kuchni Vanilla Sky.

Uczestnicy 45 KMK

Uczestnicy 45 KMK / fot. Barbara Bogacka

Prezentom nie było końca / fot. Barbara Bogacka

Zobacz więcej zdjęć na www.facebook.com/MiastoKobietMK

 

Z kim widzimy się ponownie 7 marca? 

Partnerzy 45. KMK

 

Zobacz koniecznie:
Warsztaty kreatywnego pisania z Anetą Pondo „Jak dobrze pisać – struktura, styl, narzędzia” (stacjonarne + online)

TAGI

Dziennikarka, która nie boi się stawiania prostych pytań, w nadziei na usłyszenie nieoczywistych odpowiedzi. Prowadzi portal i media społecznościowe MK, koordynuje spotkania Klubu Miasta Kobiet, odpowiada za patronaty medialne, prowadzi kursy webwritingu. Propagatorka tworzenia i stosowania żeńskich derywatów zawodów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ