Thursday, November 7, 2024
Home / Kultura  / 41. Krakowskie Reminiscencje Teatralne

41. Krakowskie Reminiscencje Teatralne

Co tym razem w programie Krakowskich Reminiscencji Teatralnych? Sprawdź koniecznie!

41. Krakowskie Reminiscencje Teatralne, 7-12 października 2016 / fot. materiały prasowe

Już niedługo rozpocznie się długo wyczekiwane wydarzenie, czyli 41. Krakowskie Reminiscencje Teatralne: Kraina Szczęścia. Festiwal inspirowany kulturą i tradycją izraelską, a w tym twórczością izraelskiego dramatopisarza Hanocha Levina. Wszyscy chętni będą mogli uczestniczyć w kilkudziesięciu najróżniejszych wydarzeniach artystycznych

41. Krakowskie Reminiscencje Teatralne, 7-12 października 2016 / fot. materiały prasowe

41. Krakowskie Reminiscencje Teatralne,
7-12 października 2016 / fot. materiały prasowe

W tym roku wiele scen, między innymi w Teatrze Barakah, Teatrze Bagatela, Cricotece czy Państwowej Szkole Teatralnej będzie należeć głównie do artystów niezależnych, młodych, których sztuka daleka jest od codziennego mainstreamu. Co więcej, artyści, bezpośrednio, pośrednio, dosadnie, abstrakcyjnie, ironicznie i jak tylko sobie wymarzą postarają się sprawić, by otaczający nas świat na te sześć dni października stał się reminiscencją Krainy Szczęścia. A każdego dnia na zakończenie w Klubie Festiwalowym wystąpią różni artyści, zarówno w zespołach, jak i solo.

Tegoroczny festiwal rozpocznie spektakl teatru tańca „Der Bau” choreografki Isabelle Schad oraz artysty Laurenta Goldringa. Intrygujący spektakl taneczny powstał z inspiracji niedokończoną powieścią Franza Kafki o tym samym tytule. Za pomocą bujnej i żwawej, choć jednocześnie wysublimowanej materii ruchu, występująca nago Schad wykorzystuje jamę jako metaforę ludzkiego ciała. Labirynt Kafki – opisany jako przestrzeń wyodrębniona z ciała, a mimo to należąca do niego – zostaje przedstawiony poprzez emocjonalną interakcję z wielkim arkuszem tkaniny, przekształcającą wizualne i fizyczne powiązania między ciałem a przestrzenią. W godzinach wieczornych zostaną wystawione także spektakle, takie jak: „Królowa Wanny” i „Noce Waniliowych Myszy”. Nastąpi również oficjalne otwarcie 41. Krakowskich Reminiscencji Teatralnych oraz wernisaż wystawy „Kraina Szczęścia, czyli levinowskie klimaty”.

41.KRT - Isabelle Schad i Laurent Goldring - Der Bau / fot. Laurent Goldring

41.KRT – Isabelle Schad i Laurent Goldring – Der Bau / fot. Laurent Goldring

41.KRT - Teatr Barakah - Królowa wanny / fot. Piotr Kubic

41.KRT – Teatr Barakah – Królowa wanny / fot. Piotr Kubic

Następny dzień festiwalu otworzy Teatr Nakręcony – pokaz zarejestrowanego spektaklu „Krum”. W rolach głównych wystąpili między innymi: Jacek Poniedziałek, Stanisława Celińska, Maja Ostaszewska, Danuta Stenka czy Anna Radwan-Gancarczyk. Ta interpretacja „Kruma” uznawana jest za jedną z najlepszych światowych inscenizacji wybitnej sztuki Hanocha Levina. Oprócz tego można będzie zobaczyć spektakl „Zrób siebie” oraz „Ichś Fiszer”.

41. KRT - Teatr IMKA i Nowy Teatr - Ichś Fiszer / fot. Tomek Tyndyk

41.KRT – Teatr IMKA i Nowy Teatr – Ichś Fiszer / fot. Tomek Tyndyk

Ostatni dzień weekendu, niedzielę rozpocznie koncert Klezmerskiej Orkiestry Teatru Sejneńskiego. Podczas ich koncertów muzyka żydowska miesza się z klimatem bałkańskich orkiestr dętych i jazzową improwizacją. Tego dnia zostaną zaprezentowane kolejne dwa spektakle: „Płomień żądzy” i „Salt of the Earth”.

41. KRT - Teatr Bagatela - Płomień żądzy / fot. Piotr Kubic

41.KRT – Teatr Bagatela – Płomień żądzy / fot. Piotr Kubic

A czego mogą się spodziewać widzowie na samym początku tygodnia? Otóż 10 października zostaną poprowadzone warsztaty Laboratorium ciała i głosu – przebudzenie wewnętrznej pieśni. Samuel Alty opracował własną metodologię, która obejmuje techniki przejęte z teatru, medytacji czy sztuk walki, ale również nawiązuje do jego własnego doświadczenia w pisaniu i występowaniu na scenie. Te warsztaty są skierowane do osób, które pracują z ciałem, i chcą odkrywać swoje głosy oraz muzykalność. Tego samego dnia zostaną przedstawione spektakle autorstwa Hanocha Levina, takie jak „Sprzedawcy gumek” czy „Requiem”.

W przedostatnim dniu Krakowskich Reminiscencji Teatralnych wykład Cut-up Happiness poprowadzi Justyna Stasiakowska, która odwołując się do działań twórców sound-artu, video-artu, performansu, pokaże sposób funkcjonowania techniki w różnych mediach. W wykładzie skupi się na technice cut-up jako formie przetwarzania obecnej rzeczywistości, możliwości wytworzenia własnej „krainy szczęśliwości” na śmietnisku współczesności. Natomiast w Synagodze Wysokiej wystąpi krakowskie Magda Brudzińska Trio, wykonujące w oryginalnych językach utwory polskie, bałkańskie, aszkenazyjskie, czeskie, ukraińskie, łemkowskie i romskie. W tym samym dniu zaprezentują się studenci szkoły teatralnej w spektaklu „Księżniczka na opak wywrócona” oraz zespół Shofar czy Shai Dayan, czyli ekspert w dziedzinie terapii głosu.

41.KRT - Sam Alty (warsztaty) / fot. Konrad Pakuła

41.KRT – Sam Alty (warsztaty) / fot. Konrad Pakuła

41.KRT - Magda Brudzińska Trio „EThNO LOVE” (koncert) / fot. Paweł Wieczorek

41.KRT – Magda Brudzińska Trio „EThNO LOVE” (koncert) / fot. Paweł Wieczorek

W ostatnim dniu również nie zabraknie inspirujących warsztatów, ciekawych przedstawień oraz muzyki. Na zakończenie tegorocznej edycji festiwalu będzie miała miejsce prawdziwa uczta dźwięków z podziemia. Połączone siły 2 kolektywów DJ-skich: United Soundz i Essencja zaserwują wariacje muzyczne w miksie smaków.
Nie można tego przegapić!

Więcej informacji pod adresem: http://krt-festival.pl/?lang=pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ