Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć. Kluczem do odpowiedniej profilaktyki i wczesnego diagnozowania jest regularne przeprowadzanie badań, które pozwalają ocenić stan zdrowia i w razie potrzeby zaplanować leczenie. Jakie badania powinny wykonywać kobiety, aby cieszyć się dobrym zdrowiem?
Badanie wzroku
Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów w życiu człowieka. Ze względu na szybki rozwój technologii coraz więcej czasu spędzamy wpatrzone w monitory komputerów, co nie pozostaje bez wpływu na nasz wzrok. Warto także pamiętać, że wraz z wiekiem oko jest coraz bardziej podatne na choroby, a my same: na powstawanie krótkowzroczności lub jaskry. Regularne badanie wzroku, a także dna oka oraz ciśnienia śródgałkowego, wykonywane u okulisty, pozwalają uchronić się przed wieloma dolegliwościami. Należy wykonywać je przynajmniej raz na dwa lata, a jeżeli odczuwamy jakieś dolegliwości, jak pogorszenie widzenia lub ból: nawet częściej. Wiele kobiet uważa, że noszenie okularów odbierze im pewność siebie i poczucie atrakcyjności: nic bardziej mylnego! Obecnie noszenie okularów jest niezwykle modne i może być traktowane jako element stylizacji, a bardzo duża dostępność oprawek renomowanych marek, takich jak Ray-Ban, Tommy Hilfiger czy Emporio Armani sprawia, że każda z nas z łatwością wybierze coś dla siebie. Wiele ciekawych okularów korekcyjnych w najróżniejszych cenach można znaleźć na stronie edel-optics.
Kontrola stomatologiczna
Piękny uśmiech to nie tylko wizytówka każdej kobiety i powód do dumy, ale także wyraz prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Poza regularnym myciem zębów, a także używaniem płynów do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznych, nie można zapominać o regularnych kontrolach stomatologicznych, które powinniśmy wykonywać raz na 6 miesięcy. Podczas wizyty lekarz sprawdzi dokładnie stan uzębienia, szukając ewentualnych ubytków i nieprawidłowości, a w razie potrzeby: zaplanuje odpowiednie leczenie. Podczas kontrolnej wizyty stomatologicznej należy poprosić lekarza także o oczyszczenie zębów z osadu. Zabieg ten pozwala uchronić się przed próchnicą oraz powstawaniem chorób dziąseł i przyzębia, zwłaszcza jeżeli jest wykonywany regularnie.
Badanie ginekologiczne
Każda kobieta powinna pozostawać pod stałą opieką lekarza ginekologa, który powinien być informowany o wszelkich dolegliwościach związanych z układem płciowym. Jeżeli nie występują żadne niepokojące objawy, ginekologa należy odwiedzać co najmniej raz do roku podczas wizyty kontrolnej. Podczas badania lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentką, ocenia stan narządów rodnych, a także wykonuje cytologię, która jest niezwykle ważna dla wczesnego wykrywania nadżerki oraz raka szyjki macicy. Regularne przeprowadzanie profilaktycznych badań ginekologicznych pozwala wcześnie wykryć wszelkiego rodzaju zmiany, takie jak guzki narządów rodnych, które każdego roku stają się przyczyną śmierci tysięcy kobiet.
Podstawowe badania profilaktyczne
Poza specjalistycznymi badaniami u okulisty, ginekologa oraz stomatologa, warto wykonywać także podstawowe testy, takie jak morfologia krwi, OB, oznaczenie poziomu stężenia glukozy oraz ogólne badanie moczu. Te badania należy powtarzać co dwa lata. Pozwalają one wykryć szereg nieprawidłowości, takich jak anemia, cukrzyca oraz niedobory witamin oraz minerałów, które mogą być spowodowane nieprawidłową dietą lub być efektem rozwijania się w organizmie różnego rodzaju chorób. Wiele kobiet zapomina o wykonywaniu podstawowych badań profilaktycznych, udając się do lekarza dopiero wtedy, kiedy zaobserwują u siebie niepokojące objawy. O wiele lepiej jest jednak powtarzać badania regularnie, monitorując jednocześnie stan zdrowia i nie dopuszczając do rozwoju dolegliwości.
Karina 10 kwietnia, 2017
Ja dostałam od męża w prezencie na dzień kobiet bon na pakiet „zdrowa kobieta” w certusie. Wstyd się przyznać, ale wcześniej nie robiłam badań profilaktycznych, ale teraz na pewno się to zmieni. Nie zajęło mi to dużo czasu i za jednym razem miałam zrobiony cały zestaw testów.