Friday, September 20, 2024
Home / Klub Miasta Kobiet  / 39. spotkanie Klubu Miasta Kobiet: Alicja Długołęcka i Lena Czernecka – relacja

39. spotkanie Klubu Miasta Kobiet: Alicja Długołęcka i Lena Czernecka – relacja

Seksualność kobiet bez tajemnic

Od lewej: Aneta Pondo i Alicja Długołęcka podczas 39. spotkania Klubu Miasta Kobiet / fot. B. Bogacka

39. spotkanie Klubu Miasta Kobiet, które odbyło się pod hasłem „Fazy, cykle i przypływy”, poświęciłyśmy odkrywaniu kobiecej seksualności. 29 listopada 2022 r. Rozmówczynią Anety Pondo była uznana edukatorka psychoseksualna Alicja Długołęcka. Warsztaty o wdzięczności poprowadziła psychoterapeutka Lena Czernecka

 

 

Alicja Długołęcka: Róbmy swoje

Alicja Długołęcka jest autorką licznych artykułów i książek z zakresu edukacji seksualnej, w tym ostatniej – „Przypływ” (wyd. Znak). To właśnie wokół niej podczas Klubu Miasta Kobiet odbyły się rozmowy o kobiecości i seksualności wpisanej w cykle i fazy życia.

– Proponuję, by przestać rozważać o kobiecie wedle jej zdolności reprodukcyjnych, a zacząć rozróżniać fazy życia pod kątem świadomości, myśleć o życiu rozwojowo. Kiedy dziewczynka dostaje pierwszego okresu, to mówimy, że „staje się kobietą”. Co powiemy o kobiecie, która przestaje miesiączkować? Nie cierpię słowa „przekwitanie”. To jedno z najbardziej mizoginistycznych określeń jakie znam

– mówiła Alicja Długołęcka w wywiadzie prowadzonym przez redaktorkę naczelną, Anetę Pondo. Podczas spotkania rozmawiałyśmy o tym, co przemija, i o tym co przypływa. O ciele i emocjach. O transformacji, progach i celebracji naszej kobiecości. Rzuciłyśmy światło na stereotypy, obszary wyparcia i patriarchalne wzorce.

– Kim są strażniczki patriarchatu? Kiedy my same się nimi stajemy? – zapytała prowadząca.

– Jest takie jedno zdanie, które bardzo dużo mówi o tym, jak same bardzo siebie nienawidzimy. Kiedy jedna kobieta, mówi o drugiej: „nie ułożyła sobie życia.”.

Ciekawość uczestniczek wydarzenia wzbudził temat seksu na różnych etapach naszego życia. Dlaczego mamy trudność z wykrzesaniem z siebie namiętności?

– Nasza antyzmysłowa kultura nie sprzyja rozwijaniu seksualności. Żyjemy w świecie, w którym ciało stoi w opozycji do umysłu, cały czas w cenie jest poświęcenie. Tymczasem to ono jest przeciwieństwem przyjemności. Uzależniliśmy możliwość odczuwania rozkoszy od drugiego człowieka

– mówiła Alicja Długołęcka. 

Było wesoło / fot. B. Bogacka

Może też cię zainteresuje:
Alicja Długołęcka: Jako młoda kobieta myślałam o niej jako o czymś jeszcze bardziej wstydliwym niż miesiączka

Uczestniczki 39. KMK / fot. B. Bogacka

Całość rozmowy obejrzysz TUTAJ.

 

Lena Czernecka: Wdzięczność na sterydach

Od lewej: Lena Czernecka i Aneta Pondo / fot. Barbara Bogacka

Jak temat 39. spotkania Klubu Miasta Kobiet ma się do wdzięczności? Żal, który przenosi nas do przeszłości, jest zaprzeczeniem wdzięczności, a przyjemność jest przeciwieństwem poświęcenia. O tym, że wdzięczność jest „boosterem psychologicznym” i skutecznym sposobem na regulowanie niepewności mówiła psychoterapeutka i fascylitatorką zmiany Lena Czernecka. Psycholożka poprowadziła warsztaty, dzięki którym uczestniczki spotkania dowiedziały się, jak na codzień praktykować wdzięczność. 

– Współczesny świat wymaga od nas więcej. W praktykowaniu wdzięczności chodzi o to, by zatrzymać się tu i teraz 

– wyjaśniła Lena Czernecka, pokazując ćwiczenie polegające na zadaniu sobie siedmiu pytań odnośnie sytuacji straty:

  1. Opisz, co się wtedy zdarzyło (język faktu).
  2. Jak się wtedy czułaś? Co się pojawiło? Czego byłaś świadoma?
  3. Co wtedy myślałaś o sobie i świecie?
  4. Co wtedy zrobiłaś, że przetrwałaś?
  5. Kto ci wtedy pomógł, kto przy tobie był (nawet o tym niewiedząc)?
  6. Jakie twoje cechy i zasoby pomogły ci wyjść z tej sytuacji?
  7. Czego się nauczyłaś o sobie? Za co jesteś sobie wdzięczna?

Następnie, uczestniczki wydarzenia miały w pięciu punktach opisać pięć obszarów, które składają się na poczucie wdzięczności:

  1. Praca
  2. Relacje
  3. Przyjemności
  4. Ja
  5. Marzenia

Dla tych, które chciałyby w praktyce rozwijać asertywność, stawianie granic, regulowanie emocji (w tym złości) oraz chcieć odzyskać moc do działania, Lena Czernecka stworzyła autorski kurs „Samodzielna Kobieta”, który znajdziesz na: https://lenaczernecka.com/sklep/samodzielna-kobieta/.

Uczestniczki 39. spotkania KMK / fot. B. Bogacka

 

Tytuły książek i publikacji polecanych przez Gościnie Specjalne

  • „Biegnąca z wilkami” Clarissa Pinkola Estes
  • „Księga życia kobiety. Ciało. Psychika. Duchowość” Joan Borysenko
  • Sonja Lyubomirsky „Mity o szczęściu”
  • Nathan Furr, Susannah Harmon Furr „The Upside of Uncertainty: A Guide to Finding Possibility in the Unknown” 

 

39. spotkanie Klubu Miasta Kobiet

Podczas andrzejkowego spotkania nie obyło się bez atrakcji! Soul coachka Aga Siejka, Kwantowa Wiedźma Ewa Czarnecka-Doniec i tarocistka Anita Kostana, które na jeden wieczór zmieniły się w czarownice, przy pomocy kart i głębokich spojrzeń pomogły klubowiczkom odnaleźć odpowiedzi na nurtujące je pytania. „Wróżbom” nie było końca!

Ewa Czarnecka-Doniec wróży podczas KMK / fot. B. Bogacka

Podobne tłumy ściągały do stoiska Kliniki Włosów Beauty For You, gdzie panie mogły wykonać sobie profesjonalną analizę skóry głowy oraz porozmawiać z trychologami: Ewą Geraszek oraz Tomaszem Kochańczykiem. Efekty naturalnej metamorfozy można było ocenić dzięki obecności Edyty Kłak. Znana influencerka modowa w rozmowie z Agną Karasińską, zdradziła, że zabieg przedłużenia włosów bardzo ją uszczęśliwił. Joanna Wenecka-Golik, managerka kliniki opowiedziała o motywacjach klientek, które decydują się na niechirurgiczne uzupełnianie włosów. Kobiety, szukające pomocy w Beauty For You, często zmagają się z różnymi chorobami, a zabiegi pomagają im odzyskać pewność siebie.

Od lewej: Agna Karasińska, Joanna Wenecka-Golik i Edyta Kłak (Beauty For You) / fot. B. Bogacka

Tomasz Kochańczyk Beauty For You / fot. B. Bogacka

A czy nowy biustonosz również mógłby pełnić funkcję terapeutyczną? Oczywiście, pod warunkiem, gdy jest doskonale dopasowany i piękny. Takie połączenie podziwiałyśmy u Vanilla Body Shop. Misją brafitterek jest propagowanie nowego, zdrowego stylu ubierania biustu i noszenia bielizny. Dopiero idealnie dopasowana potrafi podnieść kobiece poczucie własnej wartości, o czym mogły przekonać się uczestniczki spotkania.

Brafitterki z Vanilla Body Shop / fot. B. Bogacka

Za to o wygląd i doskonałe samopoczucie organizatorek imprezy zadbała Agata Piotrowska, doradca wizerunkowy Patrizia Aryton (Kraków, ul. Szpitalna 34), która ubrała nas na spotkanie w duchu jesienno-zimowych trendów. Kropkę na „i” postawiła Ada Zubel (IG: @makeup_adrianna), która przy pomocy kilku pędzli i kolorowych kosmetyków, podkreśliła piękno prowadzących!

Od lewej: Aneta Pondo, Barbara Fijał i Agna Karasińska. Organizatorki ubrała Agata Piotrowska, Patrizia Aryton / fot. B. Bogacka

Urodę wszystkich uczestniczek 39. spotkania Klubu Miasta Kobiet uchwyciła na zdjęciach Barbara Bogacka. Dziękujemy Anecie Kaniak, za to, że uprzyjemniła wydarzenie grą na fortepianie, a zespołowi restauracji Vanilla Sky i Niebieski Art Hotel&Spa za przyjęcie nas i przygotowanie poklubowej kolacji, dzięki której spotkania Klubu Miasta Kobiet są jeszcze lepsze.
Dziękujemy naszym pozostałym partnerom – Vianek, Sylveco, BodyBoom, Gehwol, Feminum, EasyToys.pl i He man Power za wsparcie wydarzenia oraz wspaniałe prezenty i vouchery dla uczestniczek.  Do zobaczenia w 2023 roku!

Radość z wygranych prezentów / fot. B. Bogacka

Partnerzy 39. spotkania Klubu Miasta Kobiet

TAGI

Dziennikarka, która nie boi się stawiania prostych pytań, w nadziei na usłyszenie nieoczywistych odpowiedzi. Prowadzi portal i media społecznościowe MK, koordynuje spotkania Klubu Miasta Kobiet, odpowiada za patronaty medialne, prowadzi kursy webwritingu. Propagatorka tworzenia i stosowania żeńskich derywatów zawodów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ