39. spotkanie Klubu Miasta Kobiet: Alicja Długołęcka i Lena Czernecka – relacja
Seksualność kobiet bez tajemnic
39. spotkanie Klubu Miasta Kobiet, które odbyło się pod hasłem „Fazy, cykle i przypływy”, poświęciłyśmy odkrywaniu kobiecej seksualności. 29 listopada 2022 r. Rozmówczynią Anety Pondo była uznana edukatorka psychoseksualna Alicja Długołęcka. Warsztaty o wdzięczności poprowadziła psychoterapeutka Lena Czernecka
Alicja Długołęcka: Róbmy swoje
Alicja Długołęcka jest autorką licznych artykułów i książek z zakresu edukacji seksualnej, w tym ostatniej – „Przypływ” (wyd. Znak). To właśnie wokół niej podczas Klubu Miasta Kobiet odbyły się rozmowy o kobiecości i seksualności wpisanej w cykle i fazy życia.
– Proponuję, by przestać rozważać o kobiecie wedle jej zdolności reprodukcyjnych, a zacząć rozróżniać fazy życia pod kątem świadomości, myśleć o życiu rozwojowo. Kiedy dziewczynka dostaje pierwszego okresu, to mówimy, że „staje się kobietą”. Co powiemy o kobiecie, która przestaje miesiączkować? Nie cierpię słowa „przekwitanie”. To jedno z najbardziej mizoginistycznych określeń jakie znam
– mówiła Alicja Długołęcka w wywiadzie prowadzonym przez redaktorkę naczelną, Anetę Pondo. Podczas spotkania rozmawiałyśmy o tym, co przemija, i o tym co przypływa. O ciele i emocjach. O transformacji, progach i celebracji naszej kobiecości. Rzuciłyśmy światło na stereotypy, obszary wyparcia i patriarchalne wzorce.
– Kim są strażniczki patriarchatu? Kiedy my same się nimi stajemy? – zapytała prowadząca.
– Jest takie jedno zdanie, które bardzo dużo mówi o tym, jak same bardzo siebie nienawidzimy. Kiedy jedna kobieta, mówi o drugiej: „nie ułożyła sobie życia.”.
Ciekawość uczestniczek wydarzenia wzbudził temat seksu na różnych etapach naszego życia. Dlaczego mamy trudność z wykrzesaniem z siebie namiętności?
– Nasza antyzmysłowa kultura nie sprzyja rozwijaniu seksualności. Żyjemy w świecie, w którym ciało stoi w opozycji do umysłu, cały czas w cenie jest poświęcenie. Tymczasem to ono jest przeciwieństwem przyjemności. Uzależniliśmy możliwość odczuwania rozkoszy od drugiego człowieka
– mówiła Alicja Długołęcka.
Może też cię zainteresuje:
Alicja Długołęcka: Jako młoda kobieta myślałam o niej jako o czymś jeszcze bardziej wstydliwym niż miesiączka
Całość rozmowy obejrzysz TUTAJ.
Lena Czernecka: Wdzięczność na sterydach
Jak temat 39. spotkania Klubu Miasta Kobiet ma się do wdzięczności? Żal, który przenosi nas do przeszłości, jest zaprzeczeniem wdzięczności, a przyjemność jest przeciwieństwem poświęcenia. O tym, że wdzięczność jest „boosterem psychologicznym” i skutecznym sposobem na regulowanie niepewności mówiła psychoterapeutka i fascylitatorką zmiany Lena Czernecka. Psycholożka poprowadziła warsztaty, dzięki którym uczestniczki spotkania dowiedziały się, jak na codzień praktykować wdzięczność.
– Współczesny świat wymaga od nas więcej. W praktykowaniu wdzięczności chodzi o to, by zatrzymać się tu i teraz
– wyjaśniła Lena Czernecka, pokazując ćwiczenie polegające na zadaniu sobie siedmiu pytań odnośnie sytuacji straty:
- Opisz, co się wtedy zdarzyło (język faktu).
- Jak się wtedy czułaś? Co się pojawiło? Czego byłaś świadoma?
- Co wtedy myślałaś o sobie i świecie?
- Co wtedy zrobiłaś, że przetrwałaś?
- Kto ci wtedy pomógł, kto przy tobie był (nawet o tym niewiedząc)?
- Jakie twoje cechy i zasoby pomogły ci wyjść z tej sytuacji?
- Czego się nauczyłaś o sobie? Za co jesteś sobie wdzięczna?
Następnie, uczestniczki wydarzenia miały w pięciu punktach opisać pięć obszarów, które składają się na poczucie wdzięczności:
- Praca
- Relacje
- Przyjemności
- Ja
- Marzenia
Dla tych, które chciałyby w praktyce rozwijać asertywność, stawianie granic, regulowanie emocji (w tym złości) oraz chcieć odzyskać moc do działania, Lena Czernecka stworzyła autorski kurs „Samodzielna Kobieta”, który znajdziesz na: https://lenaczernecka.com/sklep/samodzielna-kobieta/.
Tytuły książek i publikacji polecanych przez Gościnie Specjalne
- „Biegnąca z wilkami” Clarissa Pinkola Estes
- „Księga życia kobiety. Ciało. Psychika. Duchowość” Joan Borysenko
- Sonja Lyubomirsky „Mity o szczęściu”
- Nathan Furr, Susannah Harmon Furr „The Upside of Uncertainty: A Guide to Finding Possibility in the Unknown”
39. spotkanie Klubu Miasta Kobiet
Podczas andrzejkowego spotkania nie obyło się bez atrakcji! Soul coachka Aga Siejka, Kwantowa Wiedźma Ewa Czarnecka-Doniec i tarocistka Anita Kostana, które na jeden wieczór zmieniły się w czarownice, przy pomocy kart i głębokich spojrzeń pomogły klubowiczkom odnaleźć odpowiedzi na nurtujące je pytania. „Wróżbom” nie było końca!
Podobne tłumy ściągały do stoiska Kliniki Włosów Beauty For You, gdzie panie mogły wykonać sobie profesjonalną analizę skóry głowy oraz porozmawiać z trychologami: Ewą Geraszek oraz Tomaszem Kochańczykiem. Efekty naturalnej metamorfozy można było ocenić dzięki obecności Edyty Kłak. Znana influencerka modowa w rozmowie z Agną Karasińską, zdradziła, że zabieg przedłużenia włosów bardzo ją uszczęśliwił. Joanna Wenecka-Golik, managerka kliniki opowiedziała o motywacjach klientek, które decydują się na niechirurgiczne uzupełnianie włosów. Kobiety, szukające pomocy w Beauty For You, często zmagają się z różnymi chorobami, a zabiegi pomagają im odzyskać pewność siebie.
A czy nowy biustonosz również mógłby pełnić funkcję terapeutyczną? Oczywiście, pod warunkiem, gdy jest doskonale dopasowany i piękny. Takie połączenie podziwiałyśmy u Vanilla Body Shop. Misją brafitterek jest propagowanie nowego, zdrowego stylu ubierania biustu i noszenia bielizny. Dopiero idealnie dopasowana potrafi podnieść kobiece poczucie własnej wartości, o czym mogły przekonać się uczestniczki spotkania.
Za to o wygląd i doskonałe samopoczucie organizatorek imprezy zadbała Agata Piotrowska, doradca wizerunkowy Patrizia Aryton (Kraków, ul. Szpitalna 34), która ubrała nas na spotkanie w duchu jesienno-zimowych trendów. Kropkę na „i” postawiła Ada Zubel (IG: @makeup_adrianna), która przy pomocy kilku pędzli i kolorowych kosmetyków, podkreśliła piękno prowadzących!
Urodę wszystkich uczestniczek 39. spotkania Klubu Miasta Kobiet uchwyciła na zdjęciach Barbara Bogacka. Dziękujemy Anecie Kaniak, za to, że uprzyjemniła wydarzenie grą na fortepianie, a zespołowi restauracji Vanilla Sky i Niebieski Art Hotel&Spa za przyjęcie nas i przygotowanie poklubowej kolacji, dzięki której spotkania Klubu Miasta Kobiet są jeszcze lepsze.
Dziękujemy naszym pozostałym partnerom – Vianek, Sylveco, BodyBoom, Gehwol, Feminum, EasyToys.pl i He man Power za wsparcie wydarzenia oraz wspaniałe prezenty i vouchery dla uczestniczek. Do zobaczenia w 2023 roku!