Tuesday, January 14, 2025
Home / Kultura  / Tylko kobieta potrafi kochać i wybaczać. Nawet słabe i niesmaczne żarty

Tylko kobieta potrafi kochać i wybaczać. Nawet słabe i niesmaczne żarty

Kogo zobaczymy podczas 36. PAKI?

36 Paka

od lewej: Kinga Gruchacz – asystentka biurowa, Na górze - Iza Kała – dyrektor 36. PAKI, Aneta Tabiszewska – komisarz konkursu 36. PAKI, Paulina Trojecka- Wójcik – dyrektor Stowarzyszenia PAKA

36 lat temu student informatyki Mirosław Wujas postanowił stworzyć imprezę, która byłaby buntem przeciw  temu, co dziś nazywamy „czasami słusznie minionymi”.  Zebrał przyjaciół, których uznał za zdolnych do działań ekstremalnych i tak powstała PAKA – jedyny w swoim rodzaju festiwal, zmieniający oblicze polskiej satyry. To tutaj debiutowali ci, których dziś uznajemy za kabaretowe gwiazdy, tutaj powstawały kultowe skecze, rodziły się kabaretowe legendy, pomysły i style

 

PAKA jest kobietą

Gdy przegląd zaczął się rozwijać okazało się, że PAKA jest kobietą. Od trzeciej edycji festiwalu do dziś dyrektorami Przeglądu były wyłącznie panie. Stanowiły całe biuro organizacyjne. Dlaczego? Bo kobiety są świetnie zorganizowane, czego nauczyły się jeszcze w jaskiniach, gdzie warzyły strawę z pięciorgiem dzieci na rękach. Są także empatyczne, co dla sfrustrowanych artystów w szale twórczym podczas festiwalu stanowi rodzaj emocjonalnego wsparcia. Nie bez znaczenia jest też fakt, że zdecydowana większość artystów kabaretowych jest płci męskiej – a jak wiadomo natura nie znosi próżni.

Tegoroczna PAKA opiera się na czterech filarach i każdy z nich ma imię i każdy jest rodzaju żeńskiego.

Element żeński 36. PAKI

Paulina – to chodzący konkret. Niczego nie przeoczy, wszystko pamięta, rozlicza i podsumowuje. PAKA jest dla niej  inspiracją do rozwoju, z uśmiechem na ustach.

Iza – to szalona artystka a przegląd, jej zdaniem,  to „miejsce spotkań z cudnymi kreatywnymi ludźmi, to miejsce gdzie „nie” zamienia się w „dlaczego nie?”, to energia, radość, a także dystans do siebie i świata” Twierdzi, że  z powodu PAKI i ludzi z nią związanych Kraków stał się jej domem,  co podobno dla Wrocławianki z urodzenia jest najwyższym szczytem uznania.

Aneta – spokojna, zrównoważona i odpowiedzialna  traktuje Przegląd jak drugi dom. Paka jest dla niej miejscem wypełnionym wzajemną miłością ludzi do siebie, miłością do wspólnej pasji, miłością do artystów kabaretowych, miłością do skeczy, piosenek.

Kinga –  wulkan energii, jest najmłodszym stażem członkiem zespołu. Pracując przy festiwalu jest szczęśliwa, że  udało się jej połączyć to, co ją fascynuje z  życiem zawodowym. Dzięki temu rozwija się i uczy wzajemnych relacji.

Wszystkie kobiety PAKI twierdzą, że ich działalność jest przede wszystkim pasją, a także specyficzną szkołą życia.

Mimo iż przy organizacji festiwalu każda ma inne zadania i funkcje , to wiedzą, że mogą na siebie liczyć,  wspierają się nawzajem.  I tworzą team nie do pokonania.

Organizacja  dużych i małych imprez to wyzwanie, w takich momentach tworzą się więzy bliższe niż kiedykolwiek. Razem „walczymy”. Poznajemy się od podszewki, w sytuacjach, które nie zawsze są, a raczej rzadko są komfortowe. To tworzy silną więź.

Organizatorki, z upływem czasu się zmieniają, ale festiwal trwa. Być może PAKA przetrwała tyle lat dlatego, że jest kobietą?

Wszak tylko kobieta potrafi tak kochać i wybaczać.

Nawet czasem słabe i niesmaczne żarty.

 

 

Agnieszka Kozłowska

 

36.Krakowski Przegląd Kabaretów  PAKA odbędzie się w dniach 28-31.05.2020 w krakowskim Klubie Studio. Współorganizatorem jest Miasto Kraków.

 

Więcej informacji: www.paka.pl

 

 

 

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • khuyến mãi casino trực tuyến 26 marca, 2020

    Krakowski Przegląd Kabaretów PAKA odbędzie się w dniach 28-31.05.2020 w krakowskim Klubie Studio. Współorganizatorem jest Miasto Kraków.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ