Wednesday, May 29, 2024
Home / POLECAMY  / 35. ULICA Festival x Teatr KTO: Już za kilka dni Kraków stanie się wielką sceną teatralną!

35. ULICA Festival x Teatr KTO: Już za kilka dni Kraków stanie się wielką sceną teatralną!

Sprawdź, czego nie możesz przegapić podczas 35. ULICA Festival

afuma

AFUMA, czyli artyści z Afryki wystąpią w magicznym show na ponad 5-metrowych szczudłach / fot. materiały prasowe

Od 35 lat, co roku w wakacje Stare Miasto w Krakowie na trzy dni zamienia się w wielką scenę teatralną. Na Rynek ściągają artyści z najdalszych zakątków świata (w tym roku m.in. z afrykańskiego Togo), by prezentować swoje spektakle – bawić i wzruszać publiczność. Mowa o ULICA Festival organizowanym przez Teatr KTO i Dyrektora Jerzego Zonia, flagowym wydarzeniu Krakowa, rozpoznawalnym na całym świecie, które rokrocznie gości ponad 180 artystów z całego świata i ściąga tłumy mieszkańców i turystów

 

 

35. ULICA Festival – horyzont polski

Tegoroczna, wyjątkowa, bo jubileuszowa edycja ULICA Festival odbędzie się w Krakowie w dniach 8-10 lipca 2022 roku. Przez trzy festiwalowe dni po brzegi wypełnione zachwycającymi widowiskami plenerowymi, koncertami, spektaklami dla dzieci i… premierami – oczy mieszkańców Krakowa, gości oraz turystów z Polski i całego świata zwrócą się na najpiękniejsze place stolicy Małopolski:

• Rynek Główny
• Plac przy Galerii Krakowskiej
• Rynek Podgórski

oraz na gościnne przestrzenie:
• Muzeum Inżynierii i Techniki
• Muzeum Archeologiczne*
• podwórko przy ul. Zamoyskiego 23*

Spektakle będą pokazywane również w Tarnowie, Limanowej i Niepołomicach.

W tych właśnie miejscach sztuka uliczna spoglądać będzie w kierunku „horyzontu polskiego” – motywu przewodniego obecnego festiwalu. Zza niego wyłonią się szerokie odwołania do społecznych wydarzeń, zarówno rozgrywających się dawno temu, jak i tych powracających, których uczestnikami ponownie dziś jesteśmy.

Nazwaliśmy tę edycję „Horyzont polski”, aby podkreślić jej jubileuszowy charakter. To dobra okazja do przyjrzenia się temu, co się zmieniło przez całe lata organizowania wydarzenia. Trzydzieści pięć lat temu, kiedy pojechaliśmy na festiwal do Jeleniej Góry – widziałem cztery polskie zespoły. Teraz mógłbym zaprosić na nasz festiwal sześćdziesiąt przedstawień, tylko z Polski. Czy to jest dużo? Nie, to jest dalej mało. To jest margines tego, co możemy spotkać na ulicach we Francji, Włoszech czy Hiszpanii. Tam ulica żyje cały rok. Sezon nie ogranicza się jedynie do okresu wakacyjnego. Widowiska grane są nawet w listopadzie i grudniu. Zatem tegoroczny festiwal staje się pretekstem, żeby pokazać nasz horyzont. W jego definicji jest oko, które patrzy gdzieś z góry dookoła

– mówi Jerzy Zoń, Dyrektor Teatru KTO w Krakowie i Dyrektor Artystyczny ULICA Festival


Przeczytaj:

Jerzy Zoń: „Nie idziemy na wojnę, nie niesiemy zupy, bo nie potrafimy tego dobrze robić. Niech każdy robi swoje, a będzie dobrze.”

 

ULICA Festival to:

• ponad 80 prezentacji spektakularnych widowisk plenerowych, przedstawień teatralnych, pokazów akrobatycznych i cyrkowych, klaunady oraz happeningi;
• różnorodny repertuar teatrów ulicznych z Polski i ze świata;
• dostępność – na wszystkie spektakle wstęp jest wolny, a obsługa w szczególny sposób zatroszczy się o dzieci, seniorów i osoby niepełnosprawne.

Premiery na 35. ULICA Festival

Wśród przedstawień tegorocznej ULICY na szczególną uwagę zasługują premiery.

Teatr KTO zapozna nas z bohaterami dnia codziennego w nowym spektaklu „Żywotach świętych osiedlowych. Dzielnica XIII” w reżyserii Kariny Grabowskiej-Fiałek.

Święci to mieszkańcy osiedla z wielkiej płyty. Każdy z nas mija ich codziennie w swojej dzielnicy. Życiowi wykolejeńcy z duszami z betonu, upadłe anioły spod monopolowego, zapomniani więźniowie swoich mieszkań karmiący się cudzym życiem widzianym z okna, czarujący pijaczkowie, znawcy śmietnikowych skarbów, podwórkowe Ofelie… wszyscy oni opowiedzą nam o zmaganiach z codziennością.
W spektaklu usłyszymy ich historie napisane przez Lidię Amejko, przeplatane z opowieściami prawdziwych mieszkańców Podgórza. Przyjrzymy się codziennemu życiu dzielnicy, poznamy problemy i marzenia tych, którzy tu żyją, odwiedzimy wyjątkowe miejsca tworzone przez wyjątkowych ludzi. Z tego, co mamy pod ręką, z naszego zwykłego życia stworzymy miejską legendę.

Mam nadzieję, że spektakl, który państwu pokażemy będzie chwilami zabawny, chwilami wzruszający. Być może sprawi, że spojrzymy na swoją codzienność z innej perspektywy, że uśmiechniemy się do sąsiada, nawet jeśli spotkamy go pod przysłowiową „budką z piwem”. Chcemy też pokazać wspaniałych mieszkańców Podgórza – niesamowite rzeczy i miejsca, które tworzą. Spełnieniem moich marzeń jest stworzenie podwórkowego spektaklu, który stanie się okazją do rozmowy o ludziach mieszkających wokół nas

– mówi Karina Grabowska-Fiałek, reżyserka.

ULICA Festival w Krakowie

ULICA Festival w Krakowie 8-10 lipca 2022 / fot. Bartek Cieniawa

Z kolei premiera, przygotowywana przez Krakowski Teatr Tańca w koprodukcji z Teatrem KTO, Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie, zreinterpretuje w autorskiej wizji Eryka Makohona i Wojciecha Farugi motyw kochanego przez wszystkich Małego Księcia, który dziś jest już „Dużym Księciem” i powraca do miejsc, które wcześniej odwiedził. Ponownie spotyka różę, lisa, latarnika i innych. Nie wie jednak, czy to jego pamięć ich zmieniła, czy zmienił ich czas.

Ulica to miejsce szczególne, bo wspólne. Nie jest czyjeś, jest każdego z nas. Nie stwarza ograniczeń, buduje dostępność. Nie ma lepszej areny by mówić o rzeczach ważnych. To na ulicy społeczeństwo manifestuje swoje reakcje, zgodę czy bunt. Ulica zbliża teatr do rzeczywistości, a teatr w przestrzeni ulicy splata rzeczywistość z wyobraźnią. Nadając temu co ważne, bliskie, palące nieco innego ciężaru. W teatralnym przetworzeniu rzeczywistość jest piękniejsza, a metaforą możemy wyrazić więcej.

– mówi Wojciech Faruga, reżyser, a od 2020 r. dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Magia teatru ulicznego wypływa z żywego spotkania z widzem, które nie jest wciśnięte w ramy instytucji, przez co jest jeszcze bardziej szczere, intuicyjne, pozbawione wymuszonej formy, oparte na spontaniczności i prostych reakcjach.

– dodaje Eryk Makohon, jeden z najbardziej cenionych polskich choreografów.

Świat na 35. ULICA Festival

Podczas 35. ULICA Festival nie zabraknie zdumiewających wręcz pokazów grup z całego świata. AFUMA, czyli artyści z Afryki wystąpią w magicznym show na ponad 5-metrowych szczudłach. Rzecz niespotykana na całym świecie! Popis szczudlarski połączony będzie ze sztuką żonglerki, tworzeniem żywych rzeźb, elementami komedii i muzyką graną na żywo na afrykańskich bębnach.

Włoski akrobata, cyrkowiec i mim Agro the Clown od lat występujący na placach najważniejszych miast Europy oraz na międzynarodowych festiwalach ulicznych, w lipcu zawita do Krakowa, by rozbawić swoim niecodziennym show jego mieszkańców i turystów.

Według mnie ulica jest idealnym miejscem łączącym wszystkich ludzi, naprawdę wszystkich. Na ulicy można spotkać prawnika i bezdomnego, gdy obydwaj uczestniczą w tym samym show. Jest to możliwe tylko dzięki magii teatru w przestrzeni miejskiej. Najlepszą częścią ulicznego show jest to, że naprawdę mogę, jak to się popularnie mówi, „zrobić” komuś dzień. „You made my day” – słyszę to wielokrotnie, od różnych osób. Niektóre z nich po prostu przechodziły i zatrzymały się, by obejrzeć mój spektakl, inne przyszły specjalnie na pokaz, jeszcze inni potrzebowali zastrzyku energii, bo mieli gorszy czas. To wspaniałe, że teatr uliczny może wpływać na ludzi, poprawiać im nastrój i sprawiać, że ich życie staje się lepsze.

– tłumaczy Luca Della Gatta – Agro the Clown

Kolejni artyści zagraniczni, na których warto zwrócić szczególną uwagę w programie to Ici’bas Company (dwóch artystów tańca współczesnego i sztuki cyrkowej ze Szwajcarii). Różnorodność form i kontekstów służy Ici’bas przede wszystkim do poszukiwania odpowiedzi na pytania dotyczące relacji łączących nas z naturą i ze sobą nawzajem.

Entuzjastycznie przyjęty przez widownię zeszłorocznej ULICY Joan Català, wraca po roku do Krakowa ze swoim spektaklem „Pelat”. Artystę interesuje łączenie sztuk plastycznych i ekspresji ruchu. Ludzkie ciało oraz otaczające je przedmioty stają się środkami komunikowania się, a scena – przestrzenią dialogu.

Podczas ULICY nie zabraknie spektakli mówiących o rzeczach ważnych i trudnych

Cztery niezwykłe kobiety z Cia.Maduixa w ruchowej instalacji „Migrare” całymi sobą będą zabiegać o poczucie przynależności i nowy dom. Staną się odpowiedzią na wszystkie niewidzialne, choć istniejące granice w świecie bez granic. Skierowana przeciwko nim nienawiść i bezpodstawne uprzedzenia to problem niezwykle aktualny także dziś.

Wszystkim ludzkim zachowaniom, tym dobrym i tym złym, niczym w lustrze przyjrzymy się w spektaklu „Kamchàtka” – będzie to okazja, by zweryfikować naszą postawę wobec obcych, odmiennych i obcokrajowców.

Teatr Biuro Podróży zreinterpretuje fascynującą, XIX-wieczną historię Kaspara Hausera, który wychował się zamknięty w małym pomieszczeniu bez kontaktu z drugim człowiekiem. Zespół w prostej ludowej opowieści pokaże, jak zmienia się społeczna percepcja Obcego.

Spektakl bez słów „Echa” Teatru Migro, wyreżyserowany przez Monikę Kozłowską, opowie o migracji, przesiedleniach, o tym, co do niedawna wydawało się przeszłością. Przeszłością, która niestety wróciła do nas z całą mocą. Opracowany przez Natalię Iwaniec ruch sceniczny koncentruje choreografie spektaklu wokół techniki Gaga, unikatowego języka ruchowego stworzonego przez Ohada Naharina w Izraelu.


Zobacz:

Natalia Iwaniec: Jak zostać Panią Gaga?

Sztuka teatrów ulicznych jest wyjątkowa nie tylko ze względu na swój przekaz, teatralny charakter, kontakt z widzem, czy warstwę ruchową. Wiele spektakli to również plastyczne arcydzieła. Na szczególną uwagę zasługują m.in. „Rozpoznani Nierozpoznani” Teatru Ewolucji Cienia, „Kosmiczna podróż Guliwera” Teatru Klinika Lalek oraz „Don Kichot” Teatru HoM.

35. ULICA to miejsce idealne dla rodzin z dziećmi

Jak co roku Dyrektor Jerzy Zoń w sposób szczególny zadbał również o najmłodszych. Trzy lipcowe dni będą dla nich prawdziwym świętem. Na krakowskich placach wystąpią uwielbiani klauni: Pinezka (Teatr Pinezka) i Feliks (Teatr Szczęście). Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc pokaże spektakl „Legendy ziemi świętokrzyskiej”, nawiązujący do teatru wędrownego i najlepszych europejskich tradycji lalkarskich. W spektaklu wykorzystano lalki-pacynki, na polskich scenach spotykane coraz rzadziej.  I jak co roku na Małym Rynku rozgości się… „Stara zagroda” z Teatrem Wagabunda, zapraszając całe rodziny do gospodarstwa sprzed lat, pełnego narzędzi rzemieślniczych oraz stanowisk do gier i zabaw, w którym poznamy dawną pralnię, podkowiarnię, gałganiarnię i mydlarnię, a nawet wychodek! Zapewniamy, to rozrywka nie tylko dla najmłodszych.

Już niebawem czekają nas 3 niepowtarzalne dni w Krakowie, dlatego dajcie się ponieść magii ULICY!

ULICA Festival – miejsce dostępne dla każdego

Podczas ULICY zatroszczymy się o seniorów i osoby z niepełnosprawnościami. Stworzymy specjalnie dla nich wydzielone strefy oraz zapewnimy asystentów, którzy pomogą w przemieszczaniu się i zajmowaniu wygodnych miejsc z najlepszą widocznością.

Pełny program festiwalu: teatrkto.pl

CO: 35. ULICA Festival Horyzont polski
GDZIE: Kraków
Limanowa | Niepołomice | Tarnów
KIEDY: 8–10.07.2022
Dyrektor artystyczny Jerzy Zoń
Program: teatrkto.pl

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Teatr KTO (@teatr_kto)

 

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY


*na spektakle odbywające się w Muzeum Archeologicznym oraz na podwórku przy ul. Zamoyskiego 23 obowiązują bezpłatne wejściówki – do odbioru w punkcie informacyjnym 35. ULICY (Rynek Główny) od 8 lipca br.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ