Wednesday, May 29, 2024
Home / PARTNER MK  / 3 sposoby na budowanie kreatywności dziecka za pomocą klocków LEGO

3 sposoby na budowanie kreatywności dziecka za pomocą klocków LEGO

Twórczość, kreatywność i świetna zabawa

Klocki Lego

fot. Envato Elements

Kreatywność to jedna z cech najbardziej przydatnych w życiu na każdym jego etapie. Pomaga w szkole, w pracy, w rozwiązywaniu problemów i tworzeniu. Dlatego nowoczesnym rodzicom tak bardzo zależy na tym, aby wspierać rozwój kreatywności dziecka już od pierwszych lat jego życia. Można to robić na wiele sposobów, nie tylko przy pomocy farb czy kredek. Oto 3 sposoby na to, jak budować kreatywność dziecka za pomocą klocków Lego

 

Lego według wzoru ‒ pierwszy krok

Klocki Lego nie tracą swojej popularności od wielu lat. Między innymi dlatego, że odpowiadają potrzebom zarówno dziewczynek, jak i chłopców, oraz świetnie reagują na zmieniające się wśród dzieci trendy. Zestaw klocków z ulubionym superbohaterem, taki jak LEGO Batman, będzie spełnieniem marzeń dla każdego fana mrocznego strażnika sprawiedliwości. Będzie też świetnie pobudzać jego kreatywność.

 

Mogłoby się wydawać, że budowanie według wzoru nie ma w sobie niczego twórczego. Tymczasem właśnie takie czynności, jak naśladowanie, są pierwszym krokiem do tego, aby nabywać nowe umiejętności ‒ niezbędne do tworzenia. Dziecko najpierw buduje model Batmobilu lub jaskini Batmana według instrukcji. Potem, bazując na doświadczeniu, które nabyło, może stworzyć coś nowego i niepowtarzalnego.

Zabawa klockami w odgrywanie historii

Druga świetna okazja do rozwijania kreatywności dziecka podczas zabawy klockami Lego to opowiadanie historii. Seria LEGO Marvel bazująca na uniwersum znanym z filmów i komiksów jest bardzo urozmaicona. Każdy z jej zestawów to niesamowita okazja do tego, aby puścić wodze fantazji i stworzyć nowe przygody marvelowskich bohaterów. Można je odgrywać za pomocą figurek i pojazdów, a przy tym zabawić się w narratora albo naśladować głosy postaci. Warto aby w taką zabawę zaangażował się także rodzic, zadając pytania lub samemu wcielając się w jedną z ról. To dodatkowo wspomaga twórczość dziecka, a po za tym stwarza okazję do wspólnego spędzania czasu w ciekawy sposób.

Wbrew zasadom, czyli najlepiej

Rodzicie dzieci w wieku przedszkolnym i tych nieco starszych doskonale znają ten moment, w którym kończy się spokojna zabawa według reguł, a zaczyna… totalne szaleństwo. Dorosłym czasem trudno zrozumieć, dlaczego akurat takie chaotyczne, dziwaczne i często bardzo głośne aktywności sprawiają dzieciom największą frajdę. Chodzi głównie o to, że podczas tzw. „wygłupów” można dać upust swojej fantazji, a co za tym idzie ‒ rozbudzać kreatywność.

 

Bardzo ważne jest pozwolić na dziwne, nielogiczne, zabawne lub po prostu zwariowane zabawy. Na przykład przy pomocy zestawów LEGO Spiderman, jeżeli w domu mamy akurat wiernego fana człowieka-pająka. Im bardziej niespodziewane czynności Spiderman wykonuje, tym lepiej. Przecież super nbohater może nagle zmienić się w złoczyńcę lub zająć się innym, całkiem niepasującym do niego zajęciem. Pojazdy czy budynki mogą zmienić się w całkiem nowe rzeczy lub postaci. Rodzice nie muszą hamować takiej wariackiej z pozoru zabawy. Im dziwniej, tym kreatywniej.

 

Klocki Lego to zawsze dobry prezent. Spośród wielu zestawów można wybrać coś idealnego dla każdego dziecka. Lego mogą także stać się świetną okazją do tego, aby wspomagać rozwój kreatywności naszego malucha. Najważniejsze to zaangażować się w proces budowania lub tworzenia historii lub wręcz odwrotnie ‒ nie przeszkadzać i pozwolić, by zabawa rozwijała się swobodnie i bez ograniczeń.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ