Monday, April 22, 2024
Home / Kultura  / Kongres przeciw stereotypom

Kongres przeciw stereotypom

Ostatnia sobota lutego (27.02) będzie w Krakowie należała do kobiet. Zaczyna się odliczanie do III Małopolskiego Kongresu Kobiet.

fot. materiał prasowy

Ostatnia sobota lutego (27.02) będzie w Krakowie należała do kobiet. Zaczyna się odliczanie do III Małopolskiego Kongresu Kobiet.

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Doroczna impreza, będąca największym apolitycznym, niekomercyjnym przedsięwzięciem adresowanym do kobiet Małopolski, została zainicjowana z inspiracji i pod matronatem warszawskiego Kongresu Kobiet. Jej celem jest promocja lokalnych liderek, artystek i profesjonalistek wszelkich dziedzin. – Staramy się – mówią organizatorki kongresu, członkinie stowarzyszenia Most Kobiet – aby kongres proponował tematy ciekawe, inspirujące i ważne dla kobiet oraz był okazją do wymiany doświadczeń, prezentacji osób i stowarzyszeń działających w Małopolsce na ich rzecz.

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Pierwsze dwie edycje MKK gromadziły ponad tysiąc uczestników. Trzecia edycja kongresu odbędzie się pod hasłem „Wbrew stereotypom”. W programie znajdą się m.in. wykłady na temat stereotypów w świetle psychologii (czym są, jak powstają, czy są potrzebne i jak z nimi walczyć; a może można je wykorzystywać?). Pojawią się też inne ciekawe tematy: Kobieta – silna płeć; Kopciuszek to przeżytek, czyli jak być bogatą; Baba rządzi na wsi; Zaprojektuj swoją karierę. Będzie też mowa o seksualności kobiet w każdym wieku i o ciemnych stronach równouprawnienia i współczesnego stylu życia. Uczestniczki będą mogły wziąć udział w warsztatach wendo, zapoznać się z dyscypliną sportową pole dance i zobaczyć występ na rurze w wykonaniu… mężczyzny. Jak rok wcześniej, jedna z wybitnych Małopolanek zostanie wyróżniona nagrodą Srebrnego Pazura. Kongres rozpocznie energetyczny występ chóru Grodzka Gospel, a w ramach artystycznych wydarzeń towarzyszących zobaczymy przegląd filmów o tematyce kobiecej. Planowane jest także spotkanie z małopolskimi pisarkami i przegląd kobiecych wydawnictw. Swój udział w kongresie zapowiedzieli już znany neurobiolog, prof. Jerzy Vetulani, oraz Małgorzata Radkiewicz, badaczka dziejów pionierek kina i fotografii w Galicji.

„Miasto Kobiet” jest patronem medialnym Małopolskiego Kongresu Kobiet

III Małopolskiego Kongresu Kobiet, 27 lutego 2016, Kraków, Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 33, www.malopolskikongreskobiet.pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ