Sunday, July 21, 2024
Home / Kultura  / 25 lat Viva il canto – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej

25 lat Viva il canto – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej

Rusza XXV edycja Festiwalu. Zobacz i usłysz w Cieszynie

Viva il canto 2016 / fot. materiały prasowe

Światowej sławy śpiewacy, wybitni dyrygenci, wspaniałe chóry, najlepsze w tej części Europy orkiestry – kameralne i symfoniczne, utalentowani instrumentaliści, piękne i często nietypowe dla koncertów scenerie – festiwal Viva il canto, organizowany w Cieszynie od 1992r., to ćwierć wieku wspaniałej muzycznej historii.
Jubileuszowa edycja rozpoczyna się w piątek, 23.09.2016 r.

Viva il canto 2016 / fot. materiały prasowe

Viva il canto 2016 / fot. materiały prasowe

– Dwudziesty piąty festiwal Viva il canto będzie jednocześnie podsumowaniem poprzednich i zapowiedzią kolejnych edycji – zapowiada Małgorzata Mendel, dyrektor festiwalu – jestem pewna, że i dla naszych wiernych miłośników i dla osób, które w tym roku Viva il canto odkryją, nie zabraknie wyjątkowych muzycznych doznań – dodaje. Chociaż Cieszyn nie jest jej rodzinnym miastem, tu mieszka i pracuje na Uniwersytecie Śląskim i tu znalazła grupę pasjonatów, z którymi organizuje festiwal. A ten na stałe wpisał się w kulturalny kalendarz miasta i regionu. Wielu światowej sławy artystów zaśpiewało w Polsce tylko jeden raz – właśnie w Cieszynie podczas Viva il canto. Wiele projektów, że wspomnimy tylko współczesne wykonanie „Kantat cieszyńskich” sprzed dwóch lat czy tegoroczny projekt „Poziom prywatny”, mają swoje prapremiery właśnie podczas Viva il canto. To podczas tego festiwalu na Moście Przyjaźni na granicy polsko-czeskiej wykonaniem „Nelson-Messe d-moll” Haydna uczczono wstąpienie obu krajów do Unii Europejskiej. Na potrzeby Viva il canto wyprodukowano operę „Tosca” Pucciniego, której pierwszy akt artyści wyśpiewali we wnętrzach Kościoła pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Cieszynie a drugi i trzeci – na Wzgórzu Zamkowym. Na festiwalowych scenach stawali: Michelle Melinda Crider, Stefania Toczyska, Ewa Podleś, Małgorzata Walewska, Carmen Gonzales, Elizabetta Fiorillo, Hasmik Papian, Kałudi Kałudow, Aleksander Teliga, Matti Salminen, Yorma Hynninen, Paata Burchuladze i wielu innych. Festiwalowymi orkiestrami dyrygowali Sławomir Chrzanowski, Igor Dohovič, Krzysztof Penderecki, Stefan Stuligrosz, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, José Maria Florencio, Antoni Wit. I to tu wielu młodych zdolnych artystów otrzymało szansę zaprezentowania się szerokiej publiczności a festiwal był dla nich przepustką do kariery. Jednak Viva il canto to przede wszystkim wspaniała publiczność – zakochana w muzyce wokalnej, otwarta na nowe ciekawe projekty, doceniająca kunszt artystów. Dla takiej publiczności i z takimi artystami Viva il canto każdego roku, od 25 lat, tworzy muzyczną historię nad Olzą.

Koncert Galowy 1995 r. / fot. materiały prasowe

Koncert Galowy 1995 r. / fot. materiały prasowe

Koncert finałowy 2014 r. / fot. materiały prasowe

Koncert finałowy 2014 r. / fot. materiały prasowe

Więcej informacji na www.vivailcanto.pl oraz profilu Festiwalu na Facebooku.
Rezerwacji karnetów i biletów na koncerty festiwalowe można dokonywać mailowo: info@vivailcanto.pl. Bilety do nabycia w kasie teatru i w systemie on-line (www.teatr.cieszyn.pl) oraz na godzinę przed każdym koncertem w kasach festiwalowych.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ