Sunday, May 26, 2024
Home / Kultura  / 24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima

24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima

Znamy program tegorocznego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima!

24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima 21–26 listopada 2017, Kraków / fot. materiały prasowe

W dniach 21-26 listopada 2017 r. zapraszamy do Krakowa na 24. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima. To jeden z najważniejszych festiwali filmowych w Polsce, który od 1994 roku popularyzuje twórczość studentów szkół artystycznych z całego świata, a także animację artystyczną. Jak co roku organizatorzy przygotowali wiele filmowych i branżowych atrakcji, a imprezę swoją obecnością uświetnią m.in.: Sławomir Idziak, Bodo Kox, Kōji Yamamura i Tony Palmer

24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima
21–26 listopada 2017, Kraków / fot. materiały prasowe

Sercem festiwalu są dwa międzynarodowe konkursy: ETIUDA – na najlepszy studencki film krótkometrażowy fabularny lub dokumentalny, oraz ANIMA – na najlepszą krótkometrażową animację. Dołączy do nich w tym roku po raz pierwszy ANIMA.PL, czyli konkurs polskich animowanych filmów krótkometrażowych. Stanowi on próbę podsumowania rodzimej produkcji filmowej z ostatnich dwóch lat i będzie on stałym (jako trzeci konkurs) punktem festiwalowego programu. W tej edycji w festiwalowych konkursach wezmą udział łącznie 144 filmy, w tym prawie połowa została zrealizowana przez kobiety.

Konkurs Anima Blissful Accidental Death / fot. materiały prasowe

Etiuda&Anima to wydarzenie kulturalne, w którym twórczość kobiet zajmuje szczególne miejsce. W każdej edycji prezentowane są filmy, głównie z dziedziny animacji artystycznej, których autorkami są właśnie panie. Festiwal odwiedzają artystki z całego świata – m.in. Signe Baumane, która tworzy animację niezależną o wymowie feministycznej; organizowane są także przeglądy twórczości kobiecej z różnych krajów. W tym roku w cyklu „Autoportrety twórców animacji”, czyli spotkaniach na żywo artystów-animatorów z publicznością, wystąpi Svetlana Filippova, jedna z najzdolniejszych rosyjskich twórczyń animacji. Jest autorką filmów animowanych nagradzanych w jej rodzinnym kraju i za granicą: The Night Has Come (1998), Sarah’s Tale (2006), Three Love Stories (2007), Where Dogs Die (2011), Brutus (2014), oraz zdobywczynią Grand Prix Festiwalu Etiuda&Anima – Złotego Jabberwocky za film Brutus (Rosja 2014).

Konkurs Etiuda KINKY 7, reż. Tadeusz Chudy / fot. materiały prasowe

Obok Filippovej swój artystyczny warsztat zaprezentują mistrzowie animacji: Géza M. Tóth z Węgier, którego film Maestro (2005) był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszego Krótkometrażowego Filmu Animowanego; oraz Claudius Gentinetta ze Szwajcarii, autor niezależnej animacji i ekscentrycznych komiksów.

W programie festiwalu Etiuda&Anima, obok krótkich animacji, nie może zabraknąć także pełnometrażowych filmów animowanych – najciekawszych pozycji z ostatnich lat. Zapraszamy na pokazy głośnego Twojego Vincenta w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, który jest uważany za faworyta do otrzymania nominacji do Oscara. Pokażemy Window Horses kanadyjskiej artystki Ann Marie Fleming o odkrywaniu swojej tożsamości przez młodą poetkę, a także Revengeance, najnowszy film Billa Plymptona, legendy nowojorskiej animacji niezależnej, oraz Ethel & Ernest Roberta Mainwooda z Wielkiej Brytanii.

Kadr z filmu Window Horses / fot. materiały prasowe

Ponadto w programie: filmy dokumentalne Tony’ego Palmera o ikonach muzyki rozrywkowej, jak Jimi Hendrix, Leonard Cohen i zespoły The Beatles oraz Pink Floyd, performens na żywo Kōji’ego Yamamury, twórczość Stefana i Franciszki Themersonów, dokumenty Herza Franka, nieznany Georges Méliès oraz spotkanie z Bodo Koxem i jego Człowiekiem z magicznym pudełkiem. Specjalnego Złotego Dinozaura dla znaczącego twórcy filmowego i zasłużonego pedagoga otrzyma Sławomir Idziak, jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich operatorów filmowych, nominowany do Oscara za zdjęcia do Helikoptera w ogniu Ridley’a Scotta.

Oceń artykuł
4 komentarze
 • w88 casino 14 listopada, 2019

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: miastokobiet.pl/24-miedzynarodowy-festiwal-filmowy-etiudaanima/ […]

 • Sex toys 15 listopada, 2019

  … [Trackback]

  […] Read More to that Topic: miastokobiet.pl/24-miedzynarodowy-festiwal-filmowy-etiudaanima/ […]

 • Digital Income System 19 listopada, 2019

  … [Trackback]

  […] There you can find 79402 more Information on that Topic: miastokobiet.pl/24-miedzynarodowy-festiwal-filmowy-etiudaanima/ […]

 • officeworks poster printing 9 stycznia, 2020

  … [Trackback]

  […] There you will find 32082 additional Info to that Topic: miastokobiet.pl/24-miedzynarodowy-festiwal-filmowy-etiudaanima/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ