24. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie
W tym roku Orkiestra zagra dla dzieci i seniorów - pieniądze zostaną przeznaczone na zakup urządzeń dla oddziałów pediatrycznych oraz na zapewnienie seniorom godnej opieki medycznej.
Koncert takich artystów jak Jelonek, Akurat, Piotr Wróbel, Krzywa Alternatywa, Kuba Jaźwiecki, Stonerror i Pola Rise, nauka pierwszej pomocy, gra miejska, Najdłuższy Koncert WOŚP, Bieg Wielkich Serc – to tylko niektóre z atrakcji 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie. Kwestują z nami osoby znane i lubiane, dziennikarze, politycy, sławni artyści m.in. Jerzy Fedorowicz, Marcin Daniec, wicemarszałek Wojciech Kozak. W tym roku Orkiestra zagra dla dzieci i seniorów – zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup urządzeń dla oddziałów pediatrycznych oraz pomogą w zapewnieniu seniorom godnej opieki medycznej. Wejścia na żywo z krakowskiego Rynku zrealizuje Program 2 Telewizji Polskiej oraz Telewizja Kraków.
W niedzielę 10 stycznia już od godziny 11:00 zapraszamy na Rynek Główny, gdzie odbywać się będą happeningi, pokazy ratownictwa, nauka pierwszej pomocy oraz przygodowa gra miejska.
Na krakowskiej scenie zlokalizowanej między Sukiennicami a kościołem św. Wojciecha, próby będą trwały już od godziny 10:00. Koncert, który rozpocznie się o 16:00, potrwa aż do godziny 21:05, a zgromadzeni widzowie tuż po 20:00 tradycyjnie wypuszczą światełko do nieba podziwiając wspaniały pokaz laserowo-świetlny.
W siedzibie Muzeum Narodowego w Krakowie w Sukiennicach zlokalizowany zostanie Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, gdzie będzie można podejrzeć jego pracę.
Michał Jelonek
Muzyk – instrumentalista, specjalizacja – skrzypce, magister wychowania muzycznego, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Nagrał 30 albumów współautorskich i ponad 50 albumów gościnnie (muzyka klasyczna, pop, r’n’b, folk, rock i metal). Wygrał wiele konkursów i festiwali m.in. Jarocin 93, Złoty Bączek Przystanku Woodstock WOŚP i inne. Kilkakrotnie wytypowany na jednego z najlepszych instrumentalistów polskich (1993 – magazyn „Tylko Rock”, 1994 – Siedlce „Rock 94”, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 – magazyn „Teraz Rock”, „Metal Hammer” i inne). Kilkakrotnie nominowany do „Fryderyków”. Wraz z zespołem „Ankh” odznaczony przez Ministra Kultury medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W okresie od 1993r. do 2015r. zagrał około 1900 koncertów w Polsce a także w Anglii, Brazylii, Czechach, Estonii, Litwie, Łotwie, Meksyku, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwecji, Szwajcarii i na Ukrainie. Działa jako producent muzyczny, muzyk sesyjny, nagrywa muzykę do filmów, spektakli teatralnych i reklam.
AKURAT
Zespół ceniony za świetne koncertowe show, ale także za inteligentne, dowcipne oraz zaangażowane teksty. AKURAT ma na koncie utwory zaliczane do czołówki polskich protest songów np.: „Do prostego człowieka”, czy „Wiej-ska” oraz z drugiej strony – lekkie piosenki, „evergreeny” chętnie wykorzystywane przez wszelkie coverbandy grające na imprezach i weselach jak np.: „Lubię Mówić z Tobą” czy „Hahahaczyk (Dyskoteka Gra)”. Status gwiazdy sceny niezależnej AKURAT zdobył trzykrotnym występem na Przystanku Woodstock. Później był Jarocin, Fama, występy w 7 europejskich krajach oraz koncerty na żywo w Polskim Radiu. To wszystko plus kolejne udane płyty: „Prowincja”, „Fantasmagorie”, „Optymistyka” i „Człowiek” sprawiły, że AKURAT ze swoim rockowym, energetycznym show, stał się obowiązkowym punktem programu większości Juwenaliów i częstym gościem Dni Miast. W 2015 roku Akurat obchodzi 20-lecie swojej działalności.
Piotr Wróbel
Ceniony autor tekstów, kompozytor, wokalista i gitarzysta. Współtwórca sukcesu kilku zespołów (m.in. Akurat). Do dziś jako gitarzysta, a od 2008 r. również wokalista, zagrał z Akurat ponad 1000 koncertów w 9 krajach. Z grupą Nohucki nagrał płytę Nohucki, która ukazała się w 2011 nakładem SP Records. Od 2006 prowadzi także solową działalność artystyczną. W 2009 roku wystąpił obok Grzegorza Markowskiego, Macieja Maleńczuka, Olafa Deriglasoffa i Pawła Mąciwody jako gość na albumie zespołu WU-HAE pt. „Opera Nowohucka”. We wrześniu 2015, wydał pierwszy album sygnowany Piotr Wróbel.
Pola Rise
Kompozytorka, wokalistka i autorka tekstów. Artystkę po raz pierwszy można było usłyszeć w utworze „AWAY” napisanym wspólnie z producentem MANOIDem. Kilka tygodni później Pola opublikowała pierwszy klip, który zapowiadał jej samodzielne karierę. Muzyka Poli Rise to połączenie wielu gatunków muzycznych; jest wypełniona emocjami, wciągającą elektroniką połączoną z żywymi dźwiękami. Do współpracy przy wydawnictwie zaprosiła kilku producentów, którzy z powodzeniem stworzyli spójne brzmienie, które idealnie wpasowało się w koncepcję artystki. „Siła przypadku” to tytuł pierwszego mini-albumu artystki, która jeszcze przed swoim oficjalnym debiutem wzbudziła ogromne zainteresowanie słuchaczy i mediów. Do tej pory całości materiału można było usłyszeć jedynie na koncertach, które Pola Rise gra wspólnie z MANOIDem i TOBERĄ.
Krzywa Alternatywa
Zespół z Oświęcimia grający żywiołową mieszankę rocka, reggae i ska. Skład zespołu wykrystalizował się w 2005 roku i stanowi mieszankę osób, które mają doświadczenie w różnych gatunkach muzycznych, dlatego w efekcie końcowym słychać elementy rocka, reggae i ska. W 2012 roku zespół wydał swoją debiutancką płytę pt. „To ja człowiek”, na której znalazło się 10 autorskich utworów, m.in.: „Maaffa”, „Pokój”, „Miasto moje Oświęcim” – do którego powstał również tyeledysk. Zespół został finalistą krajowego Międzynarodowego Festiwalu Emergenza 2015. W czerwcu 2011 roku Krzywa Alternatywa zagrała na Life Festival Oświęcim – Festiwal dla Pokoju. Dzięki niesamowitej energii, barwnej i bogatej w instrumenty sekcji dętej, zespół daje gwarancję świetnej zabawy na wysokim poziomie niezależnie od okazji.
Kuba Jaźwiecki
Kompozytor, wokalista, gitarzysta i autor tekstów. Twórca zespołu Breath & Miracle, mającego na swoim koncie dziesiątki koncertów w całej Polsce m.in. jako support takich gwiazd, jak Czesław Śpiewa, PIN czy Maciej Maleńczuk. Skomponował muzykę do wyreżyserowanych przez absolwentów katowickiej „filmówki” dwóch krótkometrażowych etiud („Szelest” i „Tamar”), które cieszyły się powodzeniem na największych filmowych festiwalach w Polsce. Był uczestnikiem pierwszej edycji telewizyjnego show X Factor, w którym dotarł do etapu boot camp. Swoich szans spróbował także w Mam Talent, gdzie dotarł do półfinału. Charyzmatyczny artysta o nieprzeciętnej barwie głosu. Podczas klubowych koncertów odsłania się także coverowo w repertuarze U2, Maroon 5 czy Stinga.
Stonerror
Stonerror to zespół, który w 2015 r. założyli czterej muzycy (Faza (gitara), Wuj (bas), Młody (bębny) i Muzzy (wokal)) od lat grający w krakowskich zespołach alternatywnych – ZOOid, Warstadt i Strach Uszu. Połączyło ich uwielbienie do Kyuss, przesteru i fuzza. Teksty ich utworów inspirowane są Starym Testamentem oraz klasyką literatury i filmu. Zespół wyruszył w muzyczną podróż z otulonej smogiem pustyni Błoń, znad błotnistych brzegów Rudawy i Prądnika. Obecnie Stonerror pracuje nad debiutanckim krążkiem p.t. „EPiC#”.
WOŚP w Krakowie w liczbach
Podczas 24. Finału WOŚP w samym Krakowie działać będzie 8 sztabów orkiestrowych, które zgromadzą około 2000 wolontariuszy kwestujących. Łącznie w Finał WOŚP angażuje się około 2500 osób. Łącznie w Małopolsce mamy 90 sztabów
Dzięki krakowskim sztabom w ubiegłym roku na konta orkiestrowe trafiło około 1 069 000 złotych.
Wartość sprzętu przekazanego przez Fundację do krakowskich szpitali WOŚP wynosi 23 421 386,78 zł (wg wykazu na stronach Fundacji).
Większość krakowskich szkół działa w programie Ratujemy i Uczymy Ratować, w którym od 10 lat dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych uczą się pierwszej pomocy. Szacunkowo w programie wzięło udział ponad 200 tys. dzieci.
Wynik 24. Finału WOŚP w Krakowie będzie podawany na bieżąco od godziny 15.00 na stronie www.orkiestra.gk.pl
Partnerem krakowskiego koncertu organizowanego przez KBF w ramach 24. Finału WOŚP jest Scanmed.