Saturday, November 2, 2024
Home / Kultura  / 24. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie

24. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie

W tym roku Orkiestra zagra dla dzieci i seniorów - pieniądze zostaną przeznaczone na zakup urządzeń dla oddziałów pediatrycznych oraz na zapewnienie seniorom godnej opieki medycznej.

fot. materiał prasowy

Koncert takich artystów jak Jelonek, Akurat, Piotr Wróbel, Krzywa Alternatywa, Kuba Jaźwiecki, Stonerror i Pola Rise, nauka pierwszej pomocy, gra miejska, Najdłuższy Koncert WOŚP, Bieg Wielkich Serc – to tylko niektóre z atrakcji 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie. Kwestują z nami osoby znane i lubiane, dziennikarze, politycy, sławni artyści m.in. Jerzy Fedorowicz, Marcin Daniec, wicemarszałek Wojciech Kozak. W tym roku Orkiestra zagra dla dzieci i seniorów – zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup urządzeń dla oddziałów pediatrycznych oraz pomogą w zapewnieniu seniorom godnej opieki medycznej. Wejścia na żywo z krakowskiego Rynku zrealizuje Program 2 Telewizji Polskiej oraz Telewizja Kraków.

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

W niedzielę 10 stycznia już od godziny 11:00 zapraszamy na Rynek Główny, gdzie odbywać się będą happeningi, pokazy ratownictwa, nauka pierwszej pomocy oraz przygodowa gra miejska.

Na krakowskiej scenie zlokalizowanej między Sukiennicami a kościołem św. Wojciecha, próby będą trwały już od godziny 10:00. Koncert, który rozpocznie się o 16:00, potrwa aż do godziny 21:05, a zgromadzeni widzowie tuż po 20:00 tradycyjnie wypuszczą światełko do nieba podziwiając wspaniały pokaz laserowo-świetlny.

W siedzibie Muzeum Narodowego w Krakowie w Sukiennicach zlokalizowany zostanie Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, gdzie będzie można podejrzeć jego pracę.

Michał Jelonek

Muzyk – instrumentalista, specjalizacja – skrzypce, magister wychowania muzycznego, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Nagrał 30 albumów współautorskich i ponad 50 albumów gościnnie (muzyka klasyczna, pop, r’n’b, folk, rock i metal). Wygrał wiele konkursów i festiwali m.in. Jarocin 93, Złoty Bączek Przystanku Woodstock WOŚP i inne. Kilkakrotnie wytypowany na jednego z najlepszych instrumentalistów polskich (1993 – magazyn „Tylko Rock”, 1994 – Siedlce „Rock 94”, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 – magazyn „Teraz Rock”, „Metal Hammer”  i inne). Kilkakrotnie nominowany do „Fryderyków”. Wraz z zespołem „Ankh” odznaczony przez Ministra Kultury medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W okresie od 1993r. do 2015r. zagrał około 1900 koncertów w Polsce a także w Anglii, Brazylii, Czechach, Estonii, Litwie, Łotwie, Meksyku, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwecji, Szwajcarii i na Ukrainie. Działa jako producent muzyczny, muzyk sesyjny, nagrywa muzykę do filmów, spektakli teatralnych i reklam.

AKURAT

Zespół ceniony za świetne koncertowe show, ale także za inteligentne, dowcipne oraz zaangażowane teksty. AKURAT ma na koncie utwory zaliczane do czołówki polskich protest songów np.: „Do prostego człowieka”, czy „Wiej-ska” oraz  z drugiej strony – lekkie piosenki, „evergreeny” chętnie wykorzystywane przez wszelkie coverbandy grające na imprezach i weselach  jak np.: „Lubię Mówić z Tobą” czy „Hahahaczyk (Dyskoteka Gra)”. Status gwiazdy sceny niezależnej AKURAT zdobył  trzykrotnym występem na Przystanku Woodstock. Później był Jarocin, Fama, występy w 7 europejskich krajach oraz koncerty na żywo w Polskim Radiu. To wszystko plus kolejne udane płyty: „Prowincja”, „Fantasmagorie”, „Optymistyka” i „Człowiek” sprawiły, że AKURAT ze swoim rockowym, energetycznym show, stał się obowiązkowym punktem programu większości Juwenaliów i częstym gościem Dni Miast. W 2015 roku Akurat obchodzi 20-lecie swojej działalności.

Piotr Wróbel

Ceniony autor tekstów, kompozytor, wokalista i gitarzysta. Współtwórca sukcesu kilku zespołów (m.in. Akurat). Do dziś jako gitarzysta, a od 2008 r. również wokalista, zagrał z Akurat ponad 1000 koncertów w 9 krajach. Z grupą Nohucki nagrał płytę Nohucki, która ukazała się w 2011 nakładem SP Records. Od 2006 prowadzi także solową działalność artystyczną. W 2009 roku wystąpił obok Grzegorza Markowskiego, Macieja Maleńczuka, Olafa Deriglasoffa i Pawła Mąciwody jako gość na albumie zespołu WU-HAE pt. „Opera Nowohucka”. We wrześniu 2015, wydał pierwszy album sygnowany Piotr Wróbel.

Pola Rise

Kompozytorka, wokalistka i autorka tekstów. Artystkę po raz pierwszy można było usłyszeć w utworze „AWAY” napisanym wspólnie z producentem MANOIDem. Kilka tygodni później Pola opublikowała pierwszy klip, który zapowiadał jej samodzielne karierę. Muzyka Poli Rise to połączenie wielu gatunków muzycznych; jest wypełniona emocjami, wciągającą elektroniką połączoną z żywymi dźwiękami. Do współpracy przy wydawnictwie zaprosiła kilku producentów, którzy z powodzeniem stworzyli spójne brzmienie, które idealnie wpasowało się w koncepcję artystki. „Siła przypadku” to tytuł pierwszego mini-albumu artystki, która jeszcze przed swoim oficjalnym debiutem wzbudziła ogromne zainteresowanie słuchaczy i mediów. Do tej pory całości materiału można było usłyszeć jedynie na koncertach, które Pola Rise gra wspólnie z MANOIDem i TOBERĄ.

Krzywa Alternatywa

Zespół z Oświęcimia grający żywiołową mieszankę rocka, reggae i ska. Skład zespołu wykrystalizował się w 2005 roku i stanowi mieszankę osób, które mają doświadczenie w różnych gatunkach muzycznych, dlatego w efekcie końcowym słychać elementy rocka, reggae i ska. W 2012 roku zespół wydał swoją debiutancką płytę pt. „To ja człowiek”, na której znalazło się 10 autorskich utworów, m.in.: „Maaffa”, „Pokój”, „Miasto moje Oświęcim” – do którego powstał również tyeledysk. Zespół został finalistą krajowego Międzynarodowego Festiwalu Emergenza 2015. W czerwcu 2011 roku Krzywa Alternatywa zagrała na Life Festival Oświęcim – Festiwal dla Pokoju. Dzięki niesamowitej energii, barwnej i bogatej w instrumenty sekcji dętej, zespół daje gwarancję świetnej zabawy na wysokim poziomie niezależnie od okazji.

Kuba Jaźwiecki

Kompozytor, wokalista, gitarzysta i autor tekstów. Twórca zespołu Breath & Miracle, mającego na swoim koncie dziesiątki koncertów w całej Polsce m.in. jako support takich gwiazd, jak Czesław Śpiewa, PIN czy Maciej Maleńczuk. Skomponował muzykę do wyreżyserowanych przez absolwentów katowickiej „filmówki” dwóch krótkometrażowych etiud („Szelest” i „Tamar”), które cieszyły się powodzeniem na największych filmowych festiwalach w Polsce. Był uczestnikiem pierwszej edycji telewizyjnego show X Factor, w którym dotarł do etapu boot camp. Swoich szans spróbował także w Mam Talent, gdzie dotarł do półfinału. Charyzmatyczny artysta o nieprzeciętnej barwie głosu. Podczas klubowych koncertów odsłania się także coverowo w repertuarze U2, Maroon 5 czy Stinga.

Stonerror

Stonerror to zespół, który w 2015 r. założyli czterej muzycy (Faza (gitara), Wuj (bas), Młody (bębny) i Muzzy (wokal)) od lat grający w krakowskich zespołach alternatywnych – ZOOid, Warstadt i Strach Uszu. Połączyło ich uwielbienie do Kyuss, przesteru i fuzza. Teksty ich utworów inspirowane są Starym Testamentem oraz klasyką literatury i filmu. Zespół wyruszył w muzyczną podróż z otulonej smogiem pustyni Błoń, znad błotnistych brzegów Rudawy i Prądnika. Obecnie Stonerror pracuje nad debiutanckim krążkiem p.t. „EPiC#”.

WOŚP w Krakowie w liczbach

Podczas 24. Finału WOŚP w samym Krakowie działać będzie 8 sztabów orkiestrowych, które zgromadzą około 2000 wolontariuszy kwestujących. Łącznie w Finał WOŚP angażuje się około 2500 osób. Łącznie w Małopolsce mamy 90 sztabów

Dzięki krakowskim sztabom w ubiegłym roku na konta orkiestrowe trafiło około 1 069 000 złotych.

Wartość sprzętu przekazanego przez Fundację do krakowskich szpitali WOŚP wynosi 23 421 386,78 zł (wg wykazu na stronach Fundacji).

Większość krakowskich szkół działa w programie Ratujemy i Uczymy Ratować, w którym od 10 lat dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych uczą się pierwszej pomocy. Szacunkowo w programie wzięło udział ponad 200 tys. dzieci.

Wynik 24. Finału WOŚP w Krakowie będzie podawany na bieżąco od godziny 15.00 na stronie www.orkiestra.gk.pl

Partnerem krakowskiego koncertu organizowanego przez KBF w ramach 24. Finału WOŚP jest Scanmed.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ