21 dni z Justyną Kwiatkowską, czyli wyzwanie finansowe krok po kroku
Jeśli chcesz przeżyć to samo, co uczestniczki wyzwania „Raz, dwa, trzy, zakochaj się w pieniądzach”, zorganizowanego przez Justynę Kwiatkowską zacznij od teraz.
Jeśli chcesz przeżyć to samo, co uczestniczki wyzwania „Raz, dwa, trzy, zakochaj się w pieniądzach”, zorganizowanego przez Justynę Kwiatkowską, i zmienić swoje życie finansowe, zacznij od teraz. Kup notes i poświęć czas jednemu zadaniu dziennie. Obserwuj, jak zmienia się twoje życie finansowe. Gdy odkryjesz obszary, z którymi sobie nie radzisz, takie osoby jak Justyna są po to, by ci pomóc. A więc czas… start! Raz, dwa, trzy, zakochaj się w pieniądzach.
Dzień 1. Podejmij decyzję
Pierwsze zadanie jest tyleż szalenie proste, ile bardzo ważne, a niestety często pomijane. Podejmij decyzję i to wszystko. W podejmowaniu decyzji jest MOC. Mały krok jest często katalizatorem zmiany, prowadzącej do rzeczy wielkich. Powiedz na głos: „Od dziś zmieniam swoje życie finansowe i ulepszam relacje z pieniędzmi”.
Zapisz swoją deklarację w kalendarzu pod dzisiejszą datą i niech ta decyzja ma wpływ na inne, które dziś i w kolejnych dniach będziesz podejmowała.
#podjęłamdecyzję
Dzień 2. Ty czy one?
Dzisiejsze zadanie bardziej odnosi się do ciebie niż do pieniędzy. W jak najbardziej wyczerpującej formie odpowiedz sobie na pytanie: „Co w sobie kochasz?”. Zanotuj odpowiedź w notatniku.
#kochamsiebie
Dzień 3. Pieniądze lubią porządek
Zrób zdjęcie swojego portfela. Wyrzuć z niego niepotrzebne rachunki, dowody zakupów, uporządkuj karty lojalnościowe, debetowe i kredytowe. Ułóż banknoty w portfelu w kolejności od największego do najmniejszego. Jeśli masz bardzo dużo monet, przeznacz na nie osobne miejsce w mieszkaniu i tam je gromadź. Kiedy je zapełnisz, zamień monety na banknoty i wpłać je na konto oszczędnościowe lub wydaj na przyjemności.
#pieniądzelubiąporządek
Dzień 4. Pieniądze i myśli
Przyjemnie jest patrzeć na portfel, kiedy jest czysty i uporządkowany, prawda? Twój portfel jest mocno związany z twoimi pieniędzmi, dlatego warto, żeby wyglądał fantastycznie i wzbudzał w tobie pozytywne emocje. Dziś weź swój notatnik i pośrodku pustej kartki napisz słowo „pieniądze”. Pomyśl o wszystkich skojarzeniach związanych z pieniędzmi, jakie przyjdą ci do głowy, i zapisz je.
#opieniądzachmyślę
Zobacz też: Celestyna Osiak: 10 przekonań na temat pieniędzy
Dzień 5. Ty wybierasz
Wczoraj zrobiłaś listę skojarzeń związanych z pieniędzmi. Dziś czeka cię kontynuacja tego ćwiczenia. Gotowa? Weź wczorajszą listę, następnie na jej podstawie zrób dwie kolejne listy. Na pierwszej wypisz same pozytywne skojarzenia, jakie przyszły ci na myśl, a na drugiej – negatywne. Kiedy listy będą gotowe, weź tę drugą, z negatywnymi myślam, i w bezpieczny sposób ją spal. Kiedy będzie płonąć, powiedz na głos: „Od dziś wybieram same pozytywne myśli związane z pieniędzmi, które będą mi służyły”.
#jawybieram
Dzień 6. Cel! Pal!
Wiele osób nie ma świadomości, dokąd zmierza. Znasz swój cel związany z pieniędzmi? Zapisz w swoim notatniku dwa cele finansowe. Pierwszy jest związany z twoimi dochodami: „Jaki dochód chcesz uzyskać w tym roku?”. Drugi z tym, jaką jego część chcesz przeznaczyć na oszczędności: „Ile chcesz zaoszczędzić w tym roku?”. Zapisz swoje odpowiedzi na te dwa pytania.
#CHCĘ
Dzień 7. Zadbaj o siebie
To bardzo ważne, żebyś pamiętała o sobie. Pamiętasz? Spraw sobie dzisiaj przyjemność. Co to będzie? Każda z nas może na to mieć inny sposób.
#sprawiamsobieprzyjemność
Dzień 8. Pieniądze lgną do pasji
Pieniądze lubią konkret, a więc jeśli jeszcze nie znasz kwoty z zadania nr 6, to wróć do niego i zapisz tę kwotę w ujęciu miesięcznym, kwartalnym, półrocznym lub rocznym. A dzisiejsze zadanie dotyczy twojej motywacji i pasji, z którymi wiążą się pieniądze. To bardzo istotne. Odpowiedz sobie na pytanie: „Po co chcesz mieć tę konkretną kwotę pieniędzy?”.
#mampragnienie
Dzień 9. Zrobisz to?
Za każdym celem bądź marzeniem stoją koszty – tym razem chodzi mi o koszty pozafinansowe. Jeżeli są one większe, niż jesteś w stanie zapłacić, to prawdopodobieństwo tego, że osiągniesz cel, gwałtownie spada. Koszty pozafinansowe to np. mniej czasu dla rodziny, brak wakacji w tym roku, zwiększenie czasu przeznaczonego na pracę, pójście do szefa po podwyżkę, zmiana pracy, zmiana modelu biznesowego własnej firmy i wiele innych. Zastanów się: jakie koszty pozafinansowe będziesz musiała ponieść? Kto może ucierpieć w związku z tym, że wejdziesz na drogę wiodącą do realizacji swojego celu? Kto może mieć z tego powodu jakieś nieprzyjemności bądź niekomfortową sytuację? Jak to wpłynie na twoje relacje? Jak to wpłynie na inne aspekty twojego życia? To wszystko pytania pomocnicze. Po zapisaniu odpowiedzi na temat kosztów pozafinansowych zastanów się, czy jesteś w stanie to zaakceptować. Jeśli nie, to być może trzeba zmienić cel lub drogę, która do niego doprowadzi.
#działamwzgodziezsobą
Dzień 10. Praktyka uczuciowa
Pieniądze i wdzięczność. Sprawdź dokładnie, ile masz pieniędzy zgromadzonych na swoim koncie lub kontach. Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, jak wiele osób nie ma pojęcia, jakimi kwotami dysponuje. Ty już będziesz wiedziała. Kiedy będziesz sprawdzała stan konta, powiedz na głos: „Jestem wdzięczna za pieniądze, które posiadam, i chcę więcej”. Kiedy to wypowiesz, zwróć uwagę na swoje uczucia i emocje, które się w tobie pojawią.
#jestemwdzięczna
Dzień 11. Zrób przestrzeń na NOWE
„Nowe” w naszym życiu potrzebuje przestrzeni, a więc w dzisiejszym zadaniu chodzi właśnie o stworzenie przestrzeni na nowe pieniądze. Zrób fizyczny porządek i miejsce na nowe w tym obszarze twojego życia, w którym uważasz, że panuje bałagan lub chaos. Może to być porządek w twojej skrzynce mailowej, w dokumentach finansowych, a może w innych dokumentach. Być może porządek w twoim mieszkaniu bądź domu. Może wreszcie powyrzucasz niepotrzebne rzeczy bądź przygotujesz je do sprzedaży?
#mamprzestrzeń
Dzień 12. Wytwarzaj energię
Pieniądze to energia. Stwórz playlistę składającą się z trzech-pięciu piosenek, które wywołują w tobie pozytywne emocje – chce ci się tańczyć, śpiewać, bawić, skakać. Wytwarzaj w sobie tę energię.
#mamenergię
Dzień 13. Przebudzenie
Niech trzynastka będzie dziś szczęśliwa. Zadam ci kluczowe pytanie: co mogłabyś robić (czego nie robisz), co kolosalnie poprawiłoby twoją finansową sytuację?
#jestemświadoma
Dzień 14. Branie i dawanie
Nic tak nie wzbogaca jak dawanie. Spraw komuś prezent. To nie musi być fizyczny prezent. Może być to czas spędzony z jakąś osobą, telefon do kogoś, list z podziękowaniem. Chodzi o sprawienie komuś prezentu, który również tobie da przyjemność i pozytywne emocje.
#daję
Dzień 15. Róg obfitości
Każda z nas ma jakiś obszar w życiu lub jakąś cechę charakteru, o których może powiedzieć, że ma więcej niż wystarczająco. Znajdź je i zapisz w notatniku.
#mójrógobfitości
Dzień 16. Błędy to wielkie chwile
Każda popełnia błędy i BARDZO DOBRZE! Bo gdybyś nie popełniała żadnych błędów, to oznaczałoby, że się nie rozwijasz! Błędy to wielkie chwile, o ile wyciągniesz z nich wnioski na przyszłość. Zapisz sytuację ze swojego życia, o której myślisz, że popełniłaś błąd lub podjęłaś złą decyzję związaną z twoimi finansami lub pieniędzmi. Następnie zapisz jak najwięcej wniosków na przyszłość w związku z tą sytuacją.
#błędytowielkiechwile
Dzień 17. Błogosław to, czego pragniesz
Jedna z zasad Huny mówi „Błogosław to, czego pragniesz”, a ponieważ pieniądze mają ci się kojarzyć z samymi pozytywnymi aspektami, znajdź jedną osobę, która jest mentalnie i finansowo bogata i o której masz bardzo dobre zdanie. Zapisz, co konkretnie podziwiasz w tej osobie.
#podziwiam
Dzień 18. Konkret i jasność
Pieniądze lubią konkret i jasność. Dziś nadszedł dzień, abyś poznała dokładnie, na co konkretnie wydajesz pieniądze. Weź dziś pod lupę wszystkie wydatki i koszty – będziesz wiedzieć, na co wydajesz pieniądze i w jakich proporcjach. Weź pod uwagę swoje koszty życia miesięcznego, kwartalnego lub rocznego. Niech króluje jasność i konkret.
#znamswojekoszty
Dzień 19. Wartość i pieniądze
Pieniądze przedstawiają pewną wartość. Im większa wartość, tym większe pieniądze. Zastanów się: gdybyś dzisiaj była bogata – tak bogata, jak tylko marzysz – to jaką wartość przedstawiałabyś dla tego świata? Jaką wartość wniosłabyś do tego świata? Komu konkretnie byś pomogła? I – co najważniejsze – z jakiego powodu?
#damwartość
Dzień 20. Proaktywność
Upłynęło już 20 dni, odkąd podjęłaś wyzwanie. Czas biegnie swoim tempem – czy mamy wpływ na czas? Nie mamy. Mamy wpływ tylko i wyłącznie na siebie – na swoje działania, na swoje emocje, na efekty swojego działania w życiu. Pieniądze lubią analizę. Warto przystanąć na chwilę i jej dokonać. Zajrzyj do notatnika, w którym zapisujesz codzienne zadania, i przeanalizuj dzień po dniu odpowiedzi, przemyślenia, wnioski. Dokonaj podsumowania i zapisz, czego się dowiedziałaś o sobie i o swoim życiu w kontekście swoich pieniędzy.
#zrobiłamto
Dzień 21. Jesteś niesamowita
Chcę ci powiedzieć, że jesteś niesamowita! Tak, ponieważ żyjemy w społeczeństwie, które negatywnie podchodzi do pieniędzy, które brzydzi się pieniędzmi, a ty właśnie skończyłaś 21-dniowe wyzwanie „Zakochaj się w pieniądzach”.
Dzisiejsze zadanie jest bardzo mocno związane z tym, co zrobiłaś wczoraj. Prześledziłaś wszystkie dni wyzwania i zrobiłaś ich analizę. Dziś jest moment na decyzję, w którym kierunku pójdziesz i jakie konkretnie kroki wykonasz, żeby zmienić swoją sytuację finansową, spełnić swoje marzenia i żyć takim życiem, o jakim marzysz. Pieniądze wymagają akcji, więc dziś podejmij decyzję, że zmieniasz swoje życie finansowe, tak jak podjęłaś ją pierwszego dnia naszego wyzwania. Teraz jest czas na dokonanie tych zmian. Czas na akcję, na twoje kroki, twoje działania.
#DZIAŁAMDALEJ
Mocno ci kibicuję, trzymam za ciebie kciuki i jestem z tobą całym swym sercem. Dlatego chcę ci jeszcze na koniec powiedzieć o kilku błędach, które popełniają osoby pracujące nad tym, by zmienić swoje życie finansowe.
1.
Nie osiągniesz swojego celu finansowego, jeśli twoim motywatorem do zmian jest przeświadczenie, że pieniądze dadzą ci poczucie bezpieczeństwa. Pieniądze nigdy nie dadzą ci poczucia bezpieczeństwa. To jest totalny błąd w myśleniu. Pieniądze nie są od tego, by dawać poczucie bezpieczeństwa. Poczucie bezpieczeństwa jest w tobie, głęboko zakorzenione.
2.
Jeśli chcesz pieniędzy po to, żeby ci było wygodnie, to nie tędy droga. Ludzie bogaci nie chcą pieniędzy po to, żeby było im wygodnie. Chęć wygody jest domeną ludzi, którzy nie mają pieniędzy i myślą, że jeśli będą bogaci, to wtedy ich życie będzie wygodne. Nie osiągniesz swojego celu, myśląc i działając w ten sposób.
3.
Jeśli pieniądze, bogactwo lub ludzie bogaci kojarzą ci się negatywnie, to wiedz, że nie przybędzie ci od tego pieniędzy, bo będziesz stosować wobec siebie autosabotaż. Jeśli w ten właśnie sposób kojarzy ci się bogactwo, to trzeba to zmienić, w sposób trwały, w sobie i głęboko.
Więcej o wyzwaniu możesz przeczytać pod linkiem: https://www.miastokobiet.pl/zakochaj-sie-w-pieniadzach