Monday, May 27, 2024
Home / Kultura  / 17 zaczytanych ławek

17 zaczytanych ławek

Gdzie usiądziesz i poczytasz w Krakowie?

Zbiórka Książek już 29 i 30 kwietnia przy Galerii Kazimierz! / fot. materiały prasowe

 

Przedstawiciele Fundacji Zaczytani.org w ciągu ostatnich lat zebrali prawie ćwierć miliona książek, które trafiły między innymi do czterystu pięćdziesięciu szpitali na terenie całego kraju. Utworzono ponad czterysta zaczytanych bibliotek, które są ogólnodostępne dla każdego, spragnionego kontaktu z literaturą. Jednak jednym z najciekawszych przedsięwzięć jest stworzenie siedemnastu zaczytanych ławek w 3 miastach Polski. W tym roku jedna z nich zagościła także w Krakowie – w Galerii Kazimierz. Jest to jedyne takie miejsce na mapie Krakowa

Zaczytana ławka przeniesie cię w świat fantazji / fot. materiały prasowe

Zaczytana ławka przeniesie cię w świat fantazji / fot. materiały prasowe

 

Wszystkie ławki swym kształtem nawiązują do otwartej książki, jednak każda jest specjalnie ozdobiona przez jednego z wybitnych, współczesnych artystów. Grafika jest ściśle związana z hasłem, które przyświeca każdemu egzemplarzowi, a wszystkie mają swoich wyjątkowych ambasadorów. Są to zarówno osobowości telewizyjne, jak i aktorzy czy ludzie kultury. Tej, która stanęła w Galerii Kazimierz patronuje aktor telewizyjny i teatralny Andrzej Młynarczyk.
„Ławkę z miłości do dzieci”, bo właśnie tak nazywać będzie się zaprojektowana przez Jolę Richter-Magnuszewską ławka można zobaczyć od 25 kwietnia w Galerii Kazimierz. Jej obecność ma skłaniać odwiedzających do zatrzymania się choć na chwilę i poświęcenie tego czasu na obcowanie z jednym z najważniejszych nośników kultury – literaturą.
Chcemy, aby w ten sposób nasi klienci na nawo odkryli piękno literatury oraz docenili jej wartość. Ale to nie wszystko, w ostatni weekend kwietnia odbędzie się na terenie galerii zbiórka książek dla dzieci, które zostaną przekazane do szpitali i bibliotek – mówi Anna Kusior-Jabłońska, manager ds. marketingu Galerii Kazimierz.
Zgodnie z intencją partnerów tego przedsięwzięcia – Galerii Kazimierz oraz Fundacji Zaczytani.org – ustawienie ławki to część aktywnych działań zmierzających m.in. do zbiórki książek dla beneficjentów fundacji oraz włączenie się w akcje promujące czytelnictwo w Polsce. Dlatego też, w ostatni weekend kwietnia Galeria Kazimierz zorganizuje zbiórkę książek dla pacjentów jednego z krakowskich szpitali. Mając na uwadze hasło, które przyświeca krakowskiej inicjatywie – Habent sua fata libelli – I książki mają swoje losy; partnerzy spróbują zachęcić mieszkańców do przekazywania lektur, często latami zalegających na półkach, aby dać im następne życie w rękach zainteresowanego nią czytelnika. Dać książce nowe życie i nową wokół niej opowieść.

Zbiórka Książek już 29 i 30 kwietnia przy Galerii Kazimierz! / fot. materiały prasowe

Zbiórka Książek już 29 i 30 kwietnia przy Galerii Kazimierz! / fot. materiały prasowe

 

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ