17. Klub Miasta Kobiet: Cecylia Malik
Dowiedz się, dlaczego Cecylia Malik nie lubi być nazywaną „ekolożką”
Jak wygląda jedna z najskuteczniejszych polskich aktywistek? Jest drobna. Nosi jaskrawe, różowe rajstopy i krakowską spódnicę. Nie lubi, kiedy nazywa się ją ekologiem, bo wielu kojarzy ich z tym, że „ubierają się na zielono, kochają żaby, ale nie lubią ludzi”. A ona jest bardzo barwną postacią.
Gościem Specjalnym 17. spotkania Klubu Miasta Kobiet była Cecylia Malik – artystka, aktywistka i matka, która na co dzień ratuje drzewa, rzeki i ludzi
Cecylia Malik, rdzenna krakowianka. Jeszcze dziesięć lat temu, jej nazwisko kojarzyło się przede wszystkim z szopkami krakowskimi. Wszak od ponad 100 lat rodzina Malików kontynuuje jasełkową tradycję i w tej dziedzinie jest bezkonkurencyjna. Chociaż Cecylia skończyła ASP, nigdy nie chciała się zamknąć w pracowni. Bo jak powiedziała, przerażała ją wizją bycia niepotrzebną.
Kiedy w wieku 33 lat, dla zabawy czy performensu, postanowiła przez rok codziennie wchodzić na inne drzewo, jeszcze nie wiedziała, że zostanie jedną z najbardziej rozpoznawalnych aktywistek, działających na rzecz ekologii. Niedługo po zamieszczeniu pierwszego zdjęcia z projektu „365 Drzew”, zaczęła dostawać wiadomości od mieszkańców Krakowa, którzy prosili ją o uratowanie osiedlowych dębów i klonów przed ekspansjami deweloperów. Od tego czasu, wolne chwile woli spędzać na walczeniu o Zakrzówek, śniadaniach na wyrębach, czy urządzaniu „pogrzebów dla czystego powietrza”; i przypominać o tym, że bez przyrody wszyscy umrzemy. Przy organizacji protestów zawsze ma odjechany i kolorowy pomysł: motyle skrzydła, karmienie piersią, czy ogromną tratwę w kształcie jesiotra.
– Piękny obraz trudno jest zakwestionować i upolitycznić – płonące opony są spektakularne, ale też bardzo agresywne. Czy dziennikarze nie zainteresują się tematem, widząc na zdjęciach dwanaście dzidziusiów karmionych cyckami? Gwarantuję, że tak. A jeśli mamy uwagę mediów, to mamy również realny wpływ na lokalnych polityków. Żeby być skutecznym, trzeba też trzymać się razem. W tym kobiety są najlepsze – powiedziała.
– Spójrzcie, przecież Wisła i Puszcza Białowieska, nasz największy narodowy majątek, to też kobiety – powiedziała, gdy Aneta Pondo, prowadząca 17. spotkanie KMK, zapytała aktywistkę o ekofeminizm. Cecylia Malik z uśmiechem przyznała też, że nigdy nie widziała kobiety, która wycinałaby drzewa. To zawsze były armie drwali składające się z facetów.
–Tak to już jest, że kobietom chyba bardziej zależy na tym, żeby było gdzie pójść na spacer i pooddychać lepszym powietrzem. – podsumowała.
O równości płci i drzewach w kontekście najmodniejszych nut zapachowych mówił Bartosz Orłowicz z perfumerii TIGERANDBEAR. Specjalista od perfum zdradził, że serca współczesnych kobiet coraz częściej podbijają zapachy uniseksowe – atrakcyjne zarówno dla pań jak i mężczyzn. Mocne, drzewne i nietuzinkowe perfumy wybierają panie o silnej osobowości – to świadczy o tym, że perfumy nie mają płci, a przy doborze swojego ukochanego zapachu, dobrze jest się kierować nie marketingiem, ale własną intuicją. Oprócz niszowych perfum, przy ul. Szpitalnej 34 w Krakowie, panie znajdą ogromny wybór kosmetyków do pielęgnacji ciała i twarzy, a także salon kosmetyczny i fryzjerski. Cesarzową tego miejsca jest japońska metoda pielęgnacji skóry, która opiera się przede wszystkim na skutecznym oczyszczaniu twarzy i technice aplikacji produktów czerpanej z jogi i pilatesu.
Uczestniczki spotkania miały szansę pogłębić swoją wiedzę z fotoodmładzania i depilacji. Ekspertki z DepilConcept przypominały paniom, że jesień to najlepszy czas na tego typu zabiegi. Na stoisku odbywały się pokazowe regulacje i depilacje.
– Ależ mnie ta Malik zagrzała! Pod szkołą mojego dziecka chcą wybudować obwodnicę, Rozumiesz, obwodnicę w środku miasta? Ale się nie damy. Już umówiłam się z Cecylią, będziemy walczyły! – powiedziała przed wyjściem jedna z uczestniczek spotkania.
I niech ta wypowiedź służy za zakończenie i podziękowanie za obecność na 17. spotkaniu Klubu Miasta Kobiet!
Agna Karasińska
PS. Jeśli jeszcze nie wypełniłaś ankiety dot. warsztatów organizowanych przez Fundację Miasto Kobiet, to możesz to zrobić TUTAJ. Dzięki temu, będziemy wiedziały, jakich warsztatów potrzebujesz i w jakich chciałabyś wziąć udział.
#17KMK i nasz gość specjalny, Cecylia Malik! #ecoterrorism