„12 nocy zimowego przesilenia”, czyli Twoje własne rytuały na koniec i początek roku
Celebruj Szczodre Gody w w wersji współczesnej
W Polsce kluczowym dniem gromadzącym ludzi przy stole w okresie świątecznym jest Wigilia. Christie Dohler proponuje alternatywne podejście do świąt. W książce „12 nocy zimowego przesilenia. Rytuały i medytacje na dobry rok” zachęca do celebrowania Szczodrych Godów, rozpisanych na 12 dni, między pierwszym dniem Bożego Narodzenia (25 grudnia) i świętem Trzech Króli (6 stycznia).
Szczodre Gody w wersji współczesnej
Tradycje Szczodrych Godów sięgają czasów przedchrześcijańskich, jednak autorka książki proponuje współczesną mistykę, mieszankę narzędzi, które łagodnie przeprowadzą przez czas, który wielu osobom kojarzy się z czasem transformacji. W końcu jest to okres tuż po przesileniu zimowym, czyli po najkrótszej nocy w roku (21 grudnia), od której wraz z wydłużaniem się dnia, także ludzie nabierają energii.
Szczodre Gody mogą być czasem odpoczynku i refleksji. Sprzyjają np. prowadzeniu dziennika czy celebrowaniu drobnych rytuałów. To także według różnych wierzeń czas zacierania się granic między światem ludzi a światem nadprzyrodzonym. Jak ten czas przeżyć w sposób wartościowy i w pełni świadomy? Można książkę „12 nocy zimowego przesilenia” potraktować jako przewodnik, wybierając z pomysły na zamknięcie roku i przywitanie kolejnego, albo przerabiając rozdział na każdy dzień i noc Szczodrych Godów.
Zobacz koniecznie:
Szczodre Gody a Boże Narodzenie – jak chrześcijanie przejęli słowiańskie tradycje
Poniżej fragmenty z książki. „12 nocy zimowego przesilenia. Rytuały i medytacje na dobry rok”
Świadome zamknięcie roku
Jeśli chcesz z jak największą swobodą wkroczyć w nowy rok, warto zakończyć kilka cyklów, czyli domknąć różne sprawy. Wyobraź sobie swoją rękę, jak trzyma jakieś rzeczy, kamienie lub długopisy. Albo po prostu zrób tak: zacznij brać do ręki kolejne przedmioty, raczej małe, bo większe będą ciężkie. W którymś momencie nie dasz rady już wziąć ich więcej. A gdybyś chciała sięgnąć po coś jeszcze, zwyczajnie ci się to nie uda. Decyduj więc mądrze, co chcesz (wy)brać, a jeśli chcesz wpuścić do swojego życia coś nowego, to zrób najpierw na to miejsce. I starannie uporządkuj swoją bazę, żeby nic cię nie obciążało. Tutaj kilka pomysłów:
• Oddaj wszystko, co nie należy do ciebie i czego już nie potrzebujesz
Dotyczy to zarówno pożyczonych książek itp., jak i niepotrzebnie cię obciążających emocji oraz problemów innych osób. Podczas Szczodrych Godów pojawią się zachęty, byś tak postąpiła. Ale niezależnie od tego, co cię spotka, już teraz zdecyduj, czego nie chcesz dalej dźwigać – czy będzie to dotyczyło ubrań, czy też trudnych spraw innych ludzi.
• Powiedz wszystko, co dobrze byłoby wypowiedzieć
Każdy z nas skrywa w sobie coś (jeszcze) niewypowiedzianego. Bezustannie zaprzątamy sobie tym głowę. Ale właściwie na co czekasz? Wyrzuć to z siebie (jednak rozważnie). Możesz to powiedzieć, napisać lub po prostu wyrazić jedynie w sercu. Przesłanie nadejdzie. Jeśli chodzi o jakiś konflikt lub kłótnię, zwróć uwagę, żebyś nie roznieciła nowej wojny, dbaj więc o to, byś znalazła pokój (nie chodzi o przypisywanie komuś winy czy żądania pod czyimś adresem).
• Zaprowadź porządek w swoich finansach i drogocennych rzeczach
W miarę możności ureguluj wszystkie rachunki, zakończ bezsensowne abonamenty, zapłać podatki itp. Jeżeli w tym roku masz jeszcze jakieś wolne pieniądze, zainwestuj je w przyszłość. Załóż sobie konto, które przeznaczysz wyłącznie na swoje marzenia i przyjemności, choćby to miało być jedynie parę złotych. A potem wydawaj je z radością, kiedy masz na to ochotę! Pamiętaj jednak, że możesz przeznaczyć jakąś sumę na dobry cel lub sprawienie komuś przyjemności (zaproś przyjaciółkę na kolację czy zrób coś dla niej, co uznasz za stosowne). Bądź wdzięczna za wszystkie drogocenności, które otrzymałaś w tym roku (to wcale nie muszą być pieniądze!). Jakie jeszcze zadania chciałabyś doprowadzić do końca? Sprawdź, co jeszcze rzeczywiście możesz lub musisz dokończyć (raport, pracę domową, e-mail). Oceń też, czy to dla ciebie ważna rzecz, którą jesteś w stanie zrealizować. Jeśli tak, wyznacz sobie termin na jej ukończenie. Jeśli nie, podejmij świadomą decyzję, że z nową energią zabierzesz się do tej sprawy w nowym roku. Jeżeli czujemy się przeciążone lub wyczerpane, lepiej jest przesunąć takie zobowiązania na później. Jeżeli wiecznie coś odkładasz na święty nigdy, zastanów się, czy jest to naprawdę dla ciebie takie ważne? Jeśli nie, to czy rezygnacja z tego zadania pociągnie za sobą jakieś dramatyczne konsekwencje? Może pora na dobre dać sobie z nim spokój.
• Ustal pory dostępności i korzystania z mediów
Podejmij decyzję, jak i dla kogo chcesz być osiągalna podczas Szczodrych Godów. Może wręcz udałoby ci się zrezygnować w tym okresie z e-maili (najlepiej ustaw automatyczne powiadomienie), usunąć z telefonu aplikacje społecznościowe albo skasować w nich konta. Jeśli nie teraz, to kiedy? Jeśli pracujesz lub musisz być osiągalna w okresie świątecznym, to nie ma problemu. Pomaga skupienie się na tym, co najważniejsze. Jeśli uwielbiasz pozostawać w kontakcie z innymi, zostaw wszystko, jak jest. Nic nie jest złe z definicji, media społecznościowe również takie nie są. Liczy się zawsze twój stosunek lub zachowanie wobec danej rzeczy – czy jest ona korzystna dla ciebie, czy nie? Poznasz to po tym, czy czujesz się wyczerpana i wyobcowana z siebie, czy też ożywiona i pełna inspiracji, w bliskiej łączności ze sobą. Nierzadko decyduje dawka – filiżanka kawy ożywia, ale trzy filiżanki mogą wywołać wewnętrzny niepokój. Oglądanie jednego kanału live o interesującej cię tematyce na Instagramie inspiruje. Chaotyczna konfrontacja z nagraniami, opiniami i ludźmi, którzy poprawiają sobie wygląd filtrami, może ogłupić i pozbawić energii. Zastanów się – musimy przetworzyć wszystko, co postrzegamy, i to na nas wpływa. Dlatego postanowiłam, że nie będę konsumentką mediów, w których pojawia się wymyślona przemoc (jak w kryminałach), ani też tych, w których dużą rolę odgrywają przestarzałe moim zdaniem poglądy (na przykład o byciu kobietą). Zarazem też chciałabym dzielić się w mediach społecznościowych tylko tym, co tworzy coś wartościowego i – w najlepszym przypadku – stanowi inspirację dla innych.
• Dziel się miłością, szacunkiem i wdzięcznością
W okresie poprzedzającym Boże Narodzenie zwykle gromadzimy prezenty i rozsyłamy pocztówki. Podejmij decyzję, że w tym roku skupisz się na tym zadaniu z pełną świadomością. Zamiast starać się napisać do wszystkich, do których piszesz co roku, albo znowu obdarować te same osoby, skup się lepiej z pełną energią na osobach, które towarzyszyły ci i wspierały cię w tym roku, i szczerze im podziękuj. Lepiej wysłać tylko pięć kartek niż w stresie i pędzie zapełnić ich trzydzieści standardowymi formułkami. Tak samo wygląda kwestia prezentów. Bardzo lubię obdarowywać innych i nie chciałabym mówić do swoich przyjaciół, przyjaciółek, członków i członkiń rodziny: „Ach, nie musimy sobie robić prezentów!”. Postanowiłam jednak, że będę świadomą konsumentką i dlatego robię prezenty tylko wówczas, gdy dostrzegę coś, co naprawdę pasuje do danej osoby. Przy zakupie zwracam też uwagę na trwałość i dobrą jakość wybranej rzeczy. W innym przypadku podarunkiem są wspólne chwile i przeżycia.
O książce „12 nocy zimowego przesilenia. Rytuały i medytacje na dobry rok”
Wigilia minęła. Zimowa aura otula nas swoim spokojem. Za oknem błyszczą świąteczne lampki, przypominając o magii minionych dni. Dni stają się krótsze, w domu robi się ciemniej i chłodniej. Ty wreszcie możesz odpocząć po przygotowaniach, które spędzały Ci sen z powiek. Siedząc na kanapie z filiżanką herbaty z imbirem, zastanawiasz się co robić dalej.
Przed tobą 12 wyjątkowych dni. 288 godzin. 17280 minut. 1036800 sekund. Tylko tyle wystarczy, aby zmienić swoje życie na zawsze.
Magiczny czas pomiędzy Bożym Narodzeniem a świętem Trzech Króli jest idealnym momentem, aby zadbać o siebie, rozwinąć swoją świadomość i z entuzjazmem wkroczyć w nadchodzący rok. Ta książka nauczy cię jak wykorzystać ten wyjątkowy czas, aby stworzyć solidne fundamenty dla przyszłości pełnej wewnętrznej siły i spełnienia. Odkryj spokój, harmonię i wewnętrzną moc, które tkwią w Tobie, i rozpocznij nowy rok z pełnią energii i świadomości.
„12 nocy zimowego przesilenia. Rytuały i medytacje na dobry rok”, autorka: Christine Dohler, tłumaczenie: Ewa Kochanowska, Wydawnictwo Otwarte