Thursday, October 10, 2024
Home / PARTNER MK  / 12 faktów i mitów na temat depilacji laserowej

12 faktów i mitów na temat depilacji laserowej

Czy depilacja laserowa jest szkodliwa?

czy depilacja laserowa jest szkodliwa

Czy depilacja laserowa jest szkodliwa? / fot. Ava Sol / Unsplash

Wśród wielu sposobów na to, by pozbyć się zbędnego owłosienia, zdecydowanie wyróżnia się depilacja laserowa. W przeciwieństwie do wosku, kremu czy maszynki zapewnia ona trwały komfort gładkiej skóry. Czy depilacja laserowa jest szkodliwa? Czy depilacja laserowa jest bezpieczna? Rozwiewamy mity i potwierdzamy fakty na temat trwałego usuwania włosków

 

12 stereotypów o depilacji laserowej

Zanim przejdziemy do weryfikacji stereotypów rozgłaszanych tu i ówdzie na temat depilacji laserowej –przedstawiamy infografikę, na której zawarliśmy w skrócie kilka interesujących faktów dotyczących tej metody usuwania zbędnego owłosienia


Jak widzisz – depilacja laserowa jest metodą, z której mogą skorzystać przede wszystkim osoby o czarnych włosach i stosunkowo jasnej skórze. Zabiegi polegają na wypalaniu mieszków włosowych, dzięki któremu tracą one zdolność do wytwarzania nowych włosków w przyszłości. Czas trwania zabiegu jest zróżnicowany w zależności od obszaru ciała, który podlega depilacji, a do uzyskania upragnionych efektów w postaci uzyskania gładkiej skóry prowadzi seria zabiegów. Depilacja laserowa to najskuteczniejsza znana obecnie na rynku metoda pozbywania się włosków, której efektywność wynika z tego, że działa bliżej korzenia włoska, niż inne popularne metody.
To tyle w skrócie – a teraz przejdźmy do weryfikacji 12 stereotypów o depilacji laserowej, które można spotkać na różnych forach i w różnego rodzaju artykułach. Oto one!

1: Depilacja laserowa jest szkodliwa i niebezpieczna dla skóry oraz narządów wewnętrznych – MIT!

Czy depilacja laserowa jest szkodliwa? Jeśli boisz się, że usuwanie włosków laserem narazi cię na szkodliwe promieniowanie lub uszkodzi wewnętrzne narządy – możesz spokojnie udać się na zabieg, bo nic takiego ci nie grozi. Prawda jest taka, że ​​lasery stosowane do depilacji nie emitują szkodliwego promieniowania, ani nie docierają głębiej niż kilka milimetrów pod skórę. Wykonanie zabiegu laserem Light Sheer Duet, który ma status urządzenia medycznego z certyfikatem bezpieczeństwa, w salonie z dobrze wyszkolonym, doświadczonym personelem – nie zagraża twoim narządom. Dodatkowo konsultacja kosmetologiczna oraz odpowiednie dostosowanie parametrów lasera do twojej skóry skutecznie minimalizują ryzyko jakiegokolwiek uszkodzenia skóry.

2. Depilacja laserowa najlepiej działa, jeśli masz ciemne włosy – FAKT!

czy po depilacji laserowej można wyrywać włoski

Zabieg depilacji laserowej polega bowiem na wychwytywaniu melaniny, czyli ciemnego pigmentu występującego również w ciemnych włosach / fot. materiały prasowe

Jeśli uważasz, że laserowe usuwanie włosów jest najbardziej skuteczne w przypadku ciemnych włosów – masz rację. Zabieg depilacji laserowej polega bowiem na wychwytywaniu melaniny, czyli ciemnego pigmentu występującego również w ciemnych włosach. Jeśli masz jasne włosy, ale chcesz skorzystać z tej skutecznej metody na gładką skórę – porozmawiaj z dermatologiem lub z kosmetologiem przeprowadzającym zabieg depilacji laserowej. Jeśli w twoich włosach występuje melanina – uda się to wykryć i dobrać takie parametry lasera, które umożliwią jej wychwycenie. Pamiętaj też, że możesz przygotować włoski, które ciemnieją po częstym goleniu maszynką.

3. Depilacja laserowa jest bardzo bolesna – MIT!

Jeśli przed zabiegiem depilacji laserowej powstrzymuje cię myśl, że wypalanie mieszków włosowych będzie zbyt mocno odczuwalne, możesz bez obaw zmienić nastawienie. Laserowe usuwanie zbędnego owłosienia wiąże się z lekkim dyskomfortem, odczuwanym przez różne osoby w różnym stopniu, jednak jest to zawsze odczucie krótkotrwałe i nieporównywalnie mniej nieprzyjemne od tego, które może przynieść zacięcie się maszynką, wyrywanie włosków z woskiem lub pastą cukrową, czy też swędzenie występujące czasami po skorzystaniu z kremu do depilacji. Zawsze pamiętaj, że możesz dostosować parametry urządzenia do swoich potrzeb lub zrobić przerwę w zabiegu, jeśli twoje odczucia podczas przesyłania przez laser wiązki światła do mieszka włosowego okażą się zbyt intensywne. Dodatkowo – z każdym zabiegiem odczucia te będą mniej odczuwalne, a po serii zabiegów w ogóle nie trzeba do nich wracać, w przeciwieństwie do dyskomfortu wywoływanego przez wszystkie inne metody.

4. Depilacja laserowa dla optymalnych efektów wymaga serii zabiegów – FAKT!

czy depilacja laserowa jest bezpieczna

Aby uzyskać efekt gładkiej skóry należy wykonać serię zabiegów w odstępach 4-6 tygodni / fot. materiały prasowe

Nasze włosy rosną w różnym tempie, a depilację laserową można zastosować tylko dla tych, które znajdują się w fazie aktywnego wzrostu, czyli tak zwanego anagenu. W związku z tym, że w każdym momencie na naszym ciele znajdują się zarówno włoski w fazie anagenu, jak i włoski w fazie katagenu, telogenu i egzogenu – aby uzyskać efekt gładkiej skóry należy wykonać serię zabiegów w odstępach 4-6 tygodni. Takie odstępy pozwolą kolejnym włoskom przejść w fazę aktywnego wzrostu i trwale usunąć owłosienie z całego depilowanego obszaru.

5. Depilacja laserowa wzmacnia włosy – MIT!

Jeśli obawiasz się, że zasada „co nie zabije to wzmocni” działa również w przypadku zabiegów depilacji laserowej – już nie musisz się bać. Laser trwale wypala mieszki włosowe znajdujące się pod skórą, co uniemożliwia wzrost włosków w przyszłości. Bez mieszka włosowego na skórze nie rozwiną się nawet cebulki włosa, a tym bardziej nie ma możliwości, by zabiegi depilacji laserowej powodowały wzmocnienie włosków na powierzchni skóry. Gdyby depilacja laserowa powodowała wzmacnianie włosów, z pewnością lasery zaczęłyby być stosowane do powstrzymania procesu łysienia – badania wykazały jednak, że lepiej sprawdzają się w trwałym.

6. Przed skorzystaniem z depilacji laserowej należy przez minimum tydzień unikać słońca – FAKT

czy po depilacji laserowej można wyrywać włoski

Jeśli chcesz skorzystać z depilacji laserowej, najlepiej minimum tydzień przed zabiegiem przestań się opalać i nie smaruj się samoopalaczami, które również mogą zmniejszyć efektywność laserowego usuwania włosków / fot. materiały prasowe

Depilacja laserowa polega na precyzyjnym skierowaniu wiązki światła w ciemną cebulkę włosa. Im większy jest kontrast między kolorem skóry, a kolorem cebulki – tym łatwiej laserowi jest wychwycić mieszek włosa. Poza tym opalanie się może uwrażliwić skórę na działanie fali świetlnych i spowodować, że wzrośnie dyskomfort podczas depilacji laserowej. W związku z tym – jeśli chcesz skorzystać z depilacji laserowej, najlepiej minimum tydzień przed zabiegiem przestań się opalać i nie smaruj się samoopalaczami, które również mogą zmniejszyć efektywność laserowego usuwania włosków. Podczas serii zabiegów warto stosować specjalistyczne kosmetyki, które zapewniają odpowiednie nawilżenie i pomagają uchronić skórę przed słońcem.

7. Depilacja laserowa jest zupełnie nieskuteczna dla osób o ciemniejszej karnacji – MIT!

Jeśli marzysz o gładkiej skórze, jednak twój odcień skóry wydaje ci się zbyt ciemny, by zabiegi mogły zadziałać – nie zastanawiaj się i przyjdź na konsultacje do naszego salonu, żebyśmy mogli rozwiać twoje wątpliwości. Osoby o ciemniejszej karnacji potrzebują czasami większej liczby zabiegów, ale mogą osiągnąć te same efekty, co osoby o bledszej skórze. Nie zastanawiaj się zatem i zapewnij sobie komfort gładkiej skóry na zawsze.

8. Depilacja laserowa trwale usuwa do 95% włosków – FAKT!

Włoski, które po zabiegach nadal będą się pojawiać będą jaśniejsze i słabsze od tych, które rosły na twoim ciele przed skorzystaniem z depilacji laserowej / fot. materiały prasowe

Choć organizm człowieka jest tak skonstruowany, żeby wszystkie wytwory naskórka (tj. włosy, paznokcie) powstawały w sposób ciągły, seria zabiegów może go powstrzymać przed powodowaniem wzrostu nowych włosków. Jeśli będziemy przestrzegać określonych przez laseroterapeutę przerw między zabiegami i zrobimy dostatecznie dużo zabiegów – duża część włosków zostanie wyeliminowana na zawsze. Włoski, które po zabiegach nadal będą się pojawiać będą jaśniejsze i słabsze od tych, które rosły na twoim ciele przed skorzystaniem z depilacji laserowej.

9. Depilacja laserowa i depilacja lampą IPL/VPL działają jednakowo – MIT!

Depilacja laserowa polega na precyzyjnym skierowaniu wiązki światła o określonej długości fali w mieszek włosowy. Depilacja lampą IPL (Intense Pulsed Light) lub lampą VPL (Variable Pulsed Light) polega na skierowaniu pulsacyjnego światła lampy ksenonowej na określoną powierzchnię skóry. W związku z tym – zabiegi depilacji IPL i VPL nie są precyzyjne i jedynie deformują cebulkę włosa, a dodatkowo – ze względu na to, że nie działają precyzyjnie – mogą powodować poparzenia skóry wokół włosków. Mimo że metoda IPL i VPL jest cały czas stosowana w niektórych salonach kosmetycznych, a nawet można zakupić domowe urządzenia emitujące pulsacyjne światło – większość specjalistów odradza tą metodę. Niestety – niekiedy spotyka się stosowanie promocji depilacji IPL i VPL poprzez nazywanie jej depilacją laserową, co prowadzi do przekłamań.

10. Depilacja laserowa wymaga odstawienia niektórych leków – FAKT!

Ze względu na to, że podczas zabiegu depilacji laserowej na skórę kierowana jest wiązka światła, przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest stosowanie leków światłouczulających (np. retinoidów). Zaleca się również, by w trakcie korzystania z serii zabiegów depilacji laserowej nie pić herbatek z ziół takich jak np. dziurawiec, który podobnie jak leki – uwrażliwia na światło. Dodatkowo nie wykonuje się depilacji laserowej u osób, które przyjmują różnego rodzaju antybiotyki i leki przeciwzapalne.

11. Depilacja laserowa jest droga – MIT!

Depilacja laserowa, choć jest metodą nowoczesną i bardzo efektywną – cenowo jest zbliżona do depilacji woskiem i pastą cukrową w salonach. W przypadku domowych metod depilacji, jeśli przeliczymy koszt maszynek jednorazowych, pianek, żeli, kremów i innych specyfików, które wykorzystujemy do pozbywania się włosków – w dłuższej perspektywie wydamy dużo więcej, niż za całą serię zabiegów depilacji laserowej, która umożliwi nam pozbycie się włosków na całe życie. Depilacja laserowa nie tylko więc nie jest droga, ale można śmiało uznać, że jest najtańszą metodą usuwania zbędnego owłosienia na rynku.

12. W czasie wykonywania serii zabiegów nie powinno się stosować metod depilacji polegających na wyrywaniu włosków – FAKT!

Czy po depilacji laserowej można wyrywać włoski? Depilacja laserowa wymaga zachowania w skórze mieszków włosowych o możliwie jak najintensywniejszej barwie. Wyrywanie włosków w pewnym stopniu powoduje degenerację cebulek i może prowadzić do tego, że osłabione włoski przestaną być wychwytywane przez światło lasera. Podczas serii zabiegów depilacji laserowej można więc korzystać z maszynki do golenia oraz – w pewnym zakresie – z kremów do depilacji. Nie należy natomiast stosować depilacji woskiem, pastą cukrową lub pęsetą – bo te metody sprawiają, że laser może nie działać tak, jakbyśmy chcieli.

źródła: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
2 Comments
  • Barbie 22 grudnia, 2020

    czy depilacja laserowa jest szkodliwa ?

    • f 22 grudnia, 2020

      To zależy – zwykle nie, ale jak już jest jakieś schorzenie skóry i się ją zastosuje, to może pogłębiać dolegliwości…

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ