Sunday, June 23, 2024
Home / Rozwój  / Psychologia  / 10 pytań przy wyborze sali na wesele

10 pytań przy wyborze sali na wesele

Czy wiesz czym należy się sugerować przy wynajęciu sali na wesele? Jakie zadawać pytania? Sprawdź.

Lista pytań, które warto zadać właściciela lokalu weselnego, żeby uwzględnić wszystko, co niezbędne przy organizacji przyjęcia, może być wyjątkowo obszerna. Im większe oczekiwania, tym więcej spraw, o które warto dopytać. Może się okazać, że właściciel w umowie nie dopuścił przedłużenia zabawy albo, że okazyjna cena wynajmu wzięła się z redukcji niezbędnego personelu.

Wesele z klasą

Pierwszym i kluczowym pytaniem, które nasuwa się samo to ile gości pomieści sala weselna? / fot. materiał prasowy

W celu uniknięcia czarnego scenariusza, przygotowano listę 10 najważniejszych pytań, które powinny paść przy w rozmowie z menedżerem lokalu na wesele. Przewidując wszystkie potencjalne sytuacje mamy gwarancję, że zaślubiny zostaną dopięte na ostatni guzik, a uświetniająca je uroczystość, będzie niezapomnianym wydarzeniem, które zarówno państwo młodzi, jak i zaproszeni goście będą wspominać z uśmiechem.

Po pierwsze…

Pierwszym i kluczowym pytaniem, które nasuwa się samo to ile gości pomieści sala weselna? Może się okazać, że nawet najpiękniej wyglądający na zdjęciach lokal na wesele nie będzie zapewniał przestrzeni dla naszych dwustu weselników. W przypadku kameralnych uroczystości nie ma też sensu rezerwować sali na trzysta osób. Warto zapytać, czy miejsce jest przygotowane do przyjęcia dodatkowej liczby osób, gdybyśmy miesiąc przed uroczystością zapragnęli podwoić liczbę zaproszonych.

Kelner na osobę

Przy tym nasuwa się pytanie o obsługę. Wbrew pozorom ten element może przeważyć, o jakości przyjęcia. O to ilu kelnerów obsługuje przyjęcie, a tym samym, jaki jest przydział na jednego gościa jest kluczowe. Jeżeli proponowana liczba wydaje się niewystarczająca nie rezygnujmy z oferty przed dopytaniem, czy liczba ta może się zwiększyć i o ile? Być może sala na wesele ma w swojej ofercie możliwość wynajęcia dodatkowego personelu. Warto jednak wcześniej to sprawdzić. Kuchnia to jeden z najważniejszych elementów wesela, nie ma chyba nic bardziej rozpraszającego, niż oczekiwanie gości na wystygłe posiłki.

Miejsca parkingowe

Parking dla gości i logistyka to kolejne pytanie, wobec, którego nie sposób pominąć. Z pewnością nie wszyscy przyjadą taksówkami, część przyjaciół i rodziny będzie potrzebowała zaparkować swój samochód. Miejsce do tego przeznaczone powinno być gotowe na pomieszczenie dużej liczby pojazdów, przy tym bezpieczne. Każdy dom weselny, dworek czy restauracja powinny mieć wydzielony w tym celu bezpłatny parking. Jeżeli lokal na wesele nie dysponuje parkingiem, warto wynająć przewoźnika. Bus, który przywiezie i odwiezie gości z kościoła do miejsc noclegowych i ewentualnie do domów, rozwiąże problem kierowców.

Na ochłodę klimatu

Dla przebiegu przyjęcia nie bez znaczenia jest klimatyzacja sali. Po kilku bardziej energicznych tańcach może zrobić się naprawdę gorąco. Szczególnie latem wysokie temperatury potrafią dać się we znaki i nawet wyjście na balkon czy patio może nie przynieść orzeźwienia. Zimą zaś rozgrzani weselnicy chcąc ochłonąć, będą narażeni na wyjście z ciepłego lokalu na minusowe temperatury. Poza tym gorąco zwiększa działanie procentowe toastów. Dlatego sprawna klimatyzacja w sali na wesele to podstawa.

Menedżer sali na weselu

Rozmawiając z menedżerem lokalu warto zapytać czy będzie obecny podczas przyjęcia. Ważne by osoba, która wynajmuje nam salę na wesele czuwała nad przebiegiem uroczystości i by była doradcą, do którego możemy się zwrócić z zapytaniem w trakcie wesela. Większość lokali zapewnia obecność menedżera.

A ponadto…

Co w razie awarii prądu? Czy lokal jest przygotowany na dodatkowe zasilanie? Wbrew pozorom to istotne pytanie, zwłaszcza, gdy wyprawiamy wesele w strażackiej remizie lub zabytkowym dworku za miastem.

Czy obsługa roznosi alkohol?

Czy sala oferuje gotowy wystrój w tym kwiaty, winietki, serwetki czy podziękowania dla gości, a także nagłośnienie i sprzęt, z którego będzie mógł korzystać zespół muzyczny?

Czy jest miejsce wydzielone dla palaczy?

Czy przewidziano kącik zabaw dla dzieci? Trzeba liczyć się z tym, że część gości przyjdzie z pociechami. Warto by miały zapewnioną rozrywkę w postaci placu zabaw, zwłaszcza, gdy nie przewidujemy zatrudnienia animatorów.

Zawsze należy poprosić o zaprezentowanie sali na wesele i pokoi noclegowych przed dokonaniem wyboru. W drugim przypadku warto również dopytać o dodatkową opcję w postaci stoperów do uszu. Chrapanie wydobywające się zza ściany, potrafi dać się we znaki niejednemu weselnikowi, warto upewnić się czy będą dostępne w recepcji, tak na wszelki wypadek.

www.weselezklasa.pl

Oceń artykuł
6 komentarzy
 • Weronika 19 września, 2016

  Długo się naszukałam zanim znaleźliśmy salę dla mojej siostry. Z racji że byłam starszą, wzięłam na siebie szukanie, bo znam więcej lokali w warszawie, wiem na co zwrócić uwagę. metodą odrzucania kolejnych miejsc, zdecydowaliśmy się wspolnie na Rozdroże w Warszawie (państwo młodzi mieszkają w Piasecznie). Było blisko i niedrogo, w większość rodziny i tak mieszka już w stolicy.

 • Ilona 28 listopada, 2016

  Ja z narzeczonym szukamy sali i na pewno wezmiemy pod uwage te aspekty, o ktorych wspomnieliscie. Chociaz juz praktycznie zdecydowalismy sie na hotelik Złote Runo. Bylismy tak na weselu u mojej kuzynki i bylismy pod wrazeniem organizacji, profesjonalnej obslugi i wystroju sali.

 • Ania 29 listopada, 2016

  Bardzo ładne sale ma restauracja Villa Foksal. Kameralne, eleganckie i bardzo przestrzenne.

 • Anna 11 grudnia, 2016

  Numer jeden dla mnie to Hotel w Jordanowie nad Wisłą.

 • kamil 9 kwietnia, 2018

  ja od siebie dodam Best Western Premier w Krakowie. Sala tam jest bardzo przestrzenna i mimo tego, że wesele było na ok 250 osób było jeszcze sporo miejsca. Jedzenie było podane bardzo szykownie i smakowało bardzo dobrze.

 • Maciej Notofoto Studio 2 stycznia, 2020

  Odnośnie obsługi na sali, warto się zapytać też, czy kelnerzy pracują regularnie w danym miejscu. Nie ma to jak zgrana ekipa pracowników, którzy się lubią i znają. Tym bardziej, że doświadczona obsługa zmniejsza ryzyko jakiejkolwiek wpadki 🙂
  A odnosnie klimatyzacji, lepiej ostrożnie z tym tematem podchodzić, bo goście często narzekają na zbyt niską ustawioną temperaturę i potem w srodku lata przeziębienia się pojawiają.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ