10 pytań, które warto zadać w związku z długim stażem
Nie zakładaj, że już wszystko wiesz o partnerze. Pytaj!
W związkach z długim stażem znamy naszych partnerów na wylot. Czy jest to prawda? Z biegiem czasu zapominamy o komunikacji i regularnych, dociekliwych rozmowach. Wbrew popularnemu powiedzeniu – ludzie się zmieniają, a wraz z nimi zmieniają się także relacje. Jakie pytania zadawać w związkach z długim stażem?
1. Jaki obszar relacji przynosi najwięcej szczęścia?
Zacznijmy od pozytywnego pytania. Zlokalizujmy część związku, która jest dla nas najbardziej satysfakcjonująca. Mamy tendencję do przywiązania większej wagi do aspektów negatywnych, a zapominamy o praktykowaniu wdzięczności za to, co przynosi zadowolenie i uśmiech. Podzielenie się swoimi przemyśleniami z partnerem/partnerką tchnie w relację trochę pozytywnej energii!
2. Co, twoim zdaniem, wymaga jeszcze trochę pracy?
Pytania sformułowane jest neutralnie, pomimo zwrócenia uwagi na to, co wymaga poprawy. Nie używamy słów „nie jestem zadowolona”, czy „niedobre, złe” – zaznaczamy, że nad pewnymi aspektami musimy popracować. W szybkim tempie życia trudno jest być świadomym emocji drugiej osoby. Niechętnie mówimy także o negatywnych odczuciach, nie chcąc obarczać nimi partnera/partnerki. Z tych względów, powyższe pytanie powinno padać raz na jakiś czas, aby na bieżąco reagować na wyzwania w relacji.
Zobacz koniecznie:
Od euforii zakochania do głębokiego przywiązania. Jak przebiegają 4 etapy związku
3. Co ostatnio zrobiliśmy dla siebie miłego i bezinteresownego?
Miłe i bezinteresowne gesty są przejawem troski i chęci podtrzymania romantyzmu w relacji. Zdarza się, że nie dostrzegamy takich gestów, ponieważ każdy posługuje się innym językiem miłości. Zastanówmy się, co zrobiliśmy dla naszej drugiej połówki i na odwrót. Dla jednych miłym gestem będzie kupienie kwiatów czy ugotowanie kolacji, a dla innych regularne sprzątanie i wynoszenie śmieci. Urozmaiceniem takiego pytania będzie zorganizowanie aktywności na najbliższy czas. W końcu miłym gestem jest także zaplanowanie randki w piątkowy wieczór!
Kasia, 32-lata, dzięki rozmowie odnalazła się z parterem w nowej rzeczywistości:
„Kiedy randkowaliśmy z partnerem, właściwie nie prowadziliśmy poważnych rozmów, bo wszystko szło dobrze. No i pojawiło się dziecko. Brak czasu, brak snu, bałagan i właściwie problemy ze wszystkim. Przez rok byliśmy dla siebie współlokatorami, bo dziecko zabierało całą energię. W końcu usiedliśmy wieczorem i próbowaliśmy sobie przypomnieć, kiedy byliśmy na randce. Okazało się, że rok temu. Pogadaliśmy o tym, jak możemy dbać o związek nawet w nawale nowych obowiązków. Zaczęliśmy znajdować chociaż kilkanaście minut na wspólną kawę. Było nam to potrzebne”.
4. Jak wyobrażamy sobie wspólną przyszłość? Jakie mamy cele?
Istotne w każdej relacji jest wspólne definiowanie przyszłości i ustalanie celów. Zaniedbywanie tych rozmów, może prowadzić do nieporozumień w późniejszym czasie. Regularnie dyskutujmy, jak wyobrażamy sobie naszą przyszłość i jakie cele chcielibyśmy osiągnąć. Możemy postawić na coś małego jak wspólna aktywność fizyczna, czy coś bardziej poważnego, jak wspólne odkładanie na wymarzony dom. Sam cel nie jest najbardziej istotny – ważniejsza jest droga, która skłania nas do spędzania większej ilości czasu razem oraz lepszej komunikacji.
Przeczytaj koniecznie:
Jak dbać o związek? Zobacz kluczowe składniki
5. Czy i jak okazujemy sobie na co dzień uczucia?
Okazywanie uczuć jest bardzo indywidualne. Niektórzy uwielbiają się przytulać, inni mówić „kocham cię”, a jeszcze inni wysyłają regularne wiadomości w ciągu dnia. Po latach przyzwyczajamy się do partnerów i zakładamy, że nasze uczucia są „oczywiste”. Badania z maja 2020 roku wykazały, że pary okazujące sobie uczucia nawet w sytuacjach trudnych np.: podczas kłótni, mają niższy poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu*. Inne badania pokazują, że codzienny kontakt fizyczny oraz emocjonalny z parterami sprawia, że czujemy się bardziej zrozumiani i doceniani**.
6. Jak możemy lepiej zarządzać konfliktami i rozwiązywać spory w naszym związku?
Konflikty są nierozłączną częścią każdej relacji. Nie da się ich całkowicie uniknąć, a ich brak może budzić niepokój. Kłótnie i sprzeczki przybierają różne formy, wpływając na emocje oraz samopoczucie. Z biegiem lat zaczynamy traktować konflikty, jak coś zwyczajnego, co skutkuje „rozwiązywaniem” ich ciszą. Przemilczanie problemów i brak komunikacji prowadzą do regresji w związku. Zastanówmy się z partnerem/partnerką, jak lepiej zarządzać konfliktami i rozwiązywać spory — pomoże nam to lepiej radzić sobie w sytuacjach kryzysowych.
Beata, 55-latka w 25-letnim małżeństwie opowiada:
„Po ponad 25 latach małżeństwa, dopiero moje dorosłe dzieci uświadomiły mi, jak dużo się z mężem kłócę. Sprowokowało nas to do długiej rozmowy, której tak naprawdę nie mieliśmy od 10 lat. Ta rozmowa była ciężka, w wielu kwestiach się nie zgadzaliśmy, ale oboje zobaczyliśmy problemy. Teraz pracujemy nad komunikacją, szczególnie tą, podczas konfliktów”.
7. Jakie są nasze lęki i obawy?
Lęki i obawy to tematy, których nie poruszamy chętnie nawet z najbliższymi. Nie chcemy obarczać problemami drugiej strony, wstydzimy się swoich przemyśleń, a czasami obawiamy się reakcji. W długich związkach może się wydawać, że doskonale znamy naszych partnerów, a co za tym idzie — znamy także ich obawy. Wraz z upływem czasu i wyzwaniami pojawiają się nowe lęki. Jako partnerki/partnerzy nie zastąpimy wizyty w gabinecie psychologicznym, ale możemy zapewnić zrozumienie i wsparcie.
8. Jakie było najpiękniejsze wspomnienie, które razem zbudowaliśmy?
Budowanie wspólnych wspomnień jest kluczowe dla tworzenia pozytywnych emocji w relacji. Nie zawsze chodzi o długie wyjazdy czy drogie kolacje. Dla wielu z nas ważne są proste rzeczy, takie jak wspólne oglądanie seriali, długie rozmowy lub spacery w słońcu. Przypomnienie sobie najpiękniejszych chwil może być motywacją do przeglądania starych zdjęć lub zaplanowania kolejnych randek. Z psychologicznego punktu widzenia, wspominanie miłych momentów powoduje „wystrzał” endorfin — hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie!
9. Czy są jakieś tematy, o których czujesz, że nie rozmawialiśmy wystarczająco, a są dla Ciebie ważne?
Na tej liście mogłoby znaleźć się tysiąc potencjalnych pytań, ale każdy związek jest wyjątkowy i ma swoje własne problemy. Sprawdźmy, czy są jakieś kwestie, które wymagają rozmowy. Zapewnijmy sobie wzajemnie poczucie bezpieczeństwa i komfortu, aby nawet najtrudniejsze tematy mogły zostać poruszone.
Dla 24-letniego Marcina, trudna rozmowa o ważnych kwestiach okazała się przełomowa. O swoich doświadczeniach opowiedział nam następująco:
„Z dziewczyną jesteśmy razem od 1 klasy liceum, czyli już prawie 9 lat. Razem przechodziliśmy przez trudne etapy np.: matura, studia, szukanie pracy. Jakieś 4 lata temu zamieszkaliśmy razem i to był prawdziwy test. Ola [partnerka Marcina] jest na studiach medycznych, więc od samego początku skupiała się głównie na nauce, a ja starałem się głównie o dobrą pracę. Generalnie dużo rozmawialiśmy, ale żadne z nas nie chciało się za bardzo narzucać i obciążać drugiej strony. Tak naprawdę, dopiero kiedy było blisko rozstania, otworzyliśmy się bez żadnych zahamowań. Nagle pojawiło się tyle tematów, tyle problemów, o których wcześniej nie wiedzieliśmy. Zaczęliśmy o nich gadać i udało się ten związek uratować. Teraz już rozmawiamy o wszystkim”.
10. Jak się czujesz po takiej rozmowie?
Po rozmowie, przeprowadźmy emocjonalny „check-up”, czyli sprawdzenie, jak się czujemy oraz jakie wnioski możemy wyciągnąć. Trudne pytania, które czasami wymagają głębokich refleksji i przełamywania własnych obaw, mogą być obciążające psychicznie. Jeśli rozmowa była bardzo emocjonalna, warto zadbać o przyjemny i relaksujący „odpoczynek”. Może to być po prostu przytulenie, obejrzenie ulubionego filmu czy zjedzenie dobrego posiłku. Zawsze miejmy na uwadzę, że takie pytania mają nas do siebie zbliżyć, a nie odwrotnie!
* https://www.paired.com/articles/affection-in-a-relationship
** https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/1948550620929164