Tuesday, May 28, 2024
Home / Uroda  / Survival: 10 przykazań kobiety

Survival: 10 przykazań kobiety

Jeżeli nie chodzisz na żaden kurs samoobrony, a boisz się nocnych spacerów po mieście, koniecznie przeczytaj nasz plan obrony

Jeżeli jeszcze nigdy nie uczestniczyłaś w żadnym kursie samoobrony, a boisz się nocnych spacerów po mieście, koniecznie przeczytaj 10 przykazań bezpiecznej kobiety


1. Myśl
Unikaj zagrożenia, nie chodź sama w niebezpieczne miejsca, ciemne ulice i bramy, nie wchodź w rozjuszony tłum – zwłaszcza gdy piłaś albo gdy jesteś w wyzywających, imprezowych ciuchach.
2. Nie chodź sama
Jeśli musisz wrócić do domu sama, weź taksówkę. Poproś też kierowcę, aby poczekał pod domem, aż wejdziesz do mieszkania.
3. Nie prowokuj
Wiemy, że na imprezę nie chadzasz w dresie ani tenisówkach, ale nie musisz też nosić ekstremalnego mini i dekoltu do pępka. Czasem wystarczy długi sweter albo marynarka, by zakryć różową sukienkę i mniej rzucać się w oczy.
4. Przygotuj się na atak
Gdy znajdziesz się w podejrzanej okolicy, nie spaceruj beztrosko z rękami w kieszeni albo komórką przy uchu. Trzymaj się ściany, miej oczy dookoła głowy, a ręce wolne, przygotowane do ewentualnej obrony. W ciemnych miejscach wyciągnij rękę przed siebie – nigdy nie wiesz, na co możesz się nadziać.
5. Poznaj swój teren
Mieszkasz w ciemnej bramie? Zapamiętaj, gdzie jest śmietnik, gdzie leży jakiś duży kamień, gdzie jest włącznik światła. To da ci przewagę.
6. Noś ze sobą „broń”
Nie chodzi bynajmniej o nóż ani pistolet. Wystarczy gaz łzawiący, dezodorant w sprayu albo cokolwiek twardego, co możesz schować do torebki (sama sztywna kopertówka też może się okazać niezłą bronią). Nie chcesz nosić ze sobą cegły? Jasne, wystarczy, że do pończochy wsadzisz zwykłą kostkę mydła. Jest lekkie, ale twarde.
7. Milcz
Nie odpowiadaj na zaczepki ani gwizdy, pyskówka z pijanymi lub agresywnymi ludźmi nigdy nie wychodzi na dobre.
8. Broń swojej przestrzeni osobistej
Nie daj się bezkarnie dotykać. Gdy ktoś nagle zaczyna ciebie albo kogoś z twojego otoczenia obejmować, zbliża się za bardzo, ociera się, stanowczo zaprotestuj, odsuń jego rękę i oddal się. Nie licz na to, że nie jest groźny. Gdy potencjalny napastnik zbliży się do ciebie za blisko, będziesz miała znikomą możliwość jakiejkolwiek reakcji.
9. Unikaj, zamiast uciekać
Gdy czujesz, że ktoś za tobą idzie, nie zrywaj się od razu do biegu, lepiej pomyśl, jak sprytnie zmienić kierunek albo czy w pobliżu jest jakieś bezpieczne miejsce, np. sklep, bar czy postój taksówek.
10. Nie daj się sprowokować
Zaatakowana staraj się nie panikować, nie bądź agresywna (pamiętaj: złość wyzwala złość), spróbuj być spokojna i sprytna – możliwe, że uda ci się tym odwrócić uwagę przeciwnika i wykorzystać to na ucieczkę.

I pamiętaj! Ostrożności nigdy nie za wiele.

Karolina Siudeja

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ