10 porad dotyczących inwestycji w mieszkania na wynajem
Zamiast trzymać oszczędności w banku
Kupno mieszkania na wynajem to wciąż jedna z najchętniej wykonywanych inwestycji. I nie ma w tym nic dziwnego ‒ od zawsze wiadomo, że nieruchomość to świetna lokata kapitału. Ale czy na pewno? Sprawdźmy, czy taka inwestycja wciąż się opłaca i czy warto zaciągać na nią kredyt hipoteczny. Poznajmy 10 najważniejszych porad na zakup mieszkania na wynajem!
1. Czy lepiej kupić mieszkanie na wynajem w dużym mieście czy w małym?
Tu odpowiedź jest bardzo prosta. Mieszkanie na wynajem znacznie bardziej opłaca się kupić w dużym mieście. Oczywiście oznacza to zwykle dużo większą inwestycję, jednak jednocześnie, w dużych miastach jest ogromny popyt na wynajmowanie mieszkań. Znalezienie lokatora jest więc niezwykle proste, dzięki czemu nie ma szans na to, by nieruchomość na siebie nie zarabiała ‒ i to nawet, jeśli najemca wyprowadziłby się z dnia na dzień. Na miejskim rynku nieruchomości jest obecnie deficyt mieszkań i chętnych na każde ogłoszenie jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej.
2. Czy koniecznie kupić nowe mieszkanie czy może być używane?
W tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Oba rozwiązania mogą być dobre ‒ wszystko zależy od sytuacji. Bez wątpienia inwestycja w nieruchomość z rynku pierwotnego będzie droższa. Jednak w przyszłości wartość takiego mieszkania także będzie wyższa. Jeśli chodzi o rynek wtórny, sytuacja raczej będzie wyglądać odwrotnie.
3. W jakiej lokalizacji najlepiej kupić mieszkanie na wynajem?
Lokalizacja ma ogromny wpływ na opłacalność inwestycji i w przypadku nieruchomości na wynajem jest to jedna z najważniejszych kwestii, jakie należy wziąć pod uwagę. Dlaczego? Bo od lokalizacji w dużym stopniu zależeć będzie zainteresowanie potencjalnych lokatorów. Ma to także znaczenie przy ustalaniu wysokości czynszu najmu. Mieszkanie położone w atrakcyjnej okolicy może pozwolić na znacznie większy zarobek.
4. Nie trzeba od razu zaczynać od kupna mieszkania. Można rozpocząć od inwestowania w REITy.
Fundusze typu REIT cieszą się popularnością nie od dziś. I to nie bez powodu. Decydując się na takie rozwiązanie, zyskuje się wiele korzyści. Przede wszystkim, nie trzeba przejmować się szukaniem najemców, czy też remontowaniem lokalu ‒ tym zajmuje się zarządzający lokalu. Inwestor po prostu otrzymuje wynagrodzenie pochodzące z zysku. A co najważniejsze, aby zacząć inwestować, nie jest wcale potrzebna duża gotówka. Po więcej szczegółów na temat REIT, warto zajrzeć na https://www.poradnik-inwestora.pl/inwestowanie-w-reit/.
4. Czy lepiej kupić mieszkanie teraz, czy czekać?
Jeśli trafi się na naprawdę dobrą okazję, to nie warto zwlekać. Należy jednak pamiętać, że już od lipca wchodzi nowy plan rządowy. Osoby kupujące pierwsze mieszkanie będą mogły liczyć na wsparcie.
5. Przy wynajmie koniecznie z umową
Jeśli wynajem mieszkania, to tylko z umową. I niezależnie, czy wynajmuje się je komuś znajomemu, czy obcemu. Co więcej, umowa taka powinna zostać sporządzona pod okiem specjalisty, który uwzględni wszystkie kluczowe aspekty prawne.
6. Spis rzeczy pozostawionych w mieszkaniu na wynajem
Całe wyposażenie mieszkania oddanego na wynajem powinno być dokładnie spisane. Dotyczy to wszystkich rzeczy wartościowych, a także mebli, dekoracji i innych elementów wyposażenia. Dodatkowo, przed wprowadzeniem się najemcy, należy dokładnie udokumentować ich stan.
7. Urządzanie mieszkania na wynajem
Mieszkania na wynajem mogą być wyposażone lub nie. Jednak w większości przypadków, te urządzone cieszą się większym zainteresowaniem. Przy tworzeniu aranżacji, można skorzystać z pomocy specjalisty lub po prostu korzystać rad i wskazówek dostępnych w Internecie.
8. Jak znaleźć dobrego najemcę?
Przy wynajmowaniu mieszkania zawsze należy weryfikować potencjalnego lokatora. Obecnie jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Dokładne rozeznanie może uchronić przed oszustem.
9. Jak wycenić czynsz najmu?
Wycena wysokości czynszu to bardzo ważna, ale też niełatwa sprawa. Warto w tej kwestii skorzystać z rady specjalisty. Na wysokość czynszu wpływa bowiem wiele czynników, takich jak choćby lokalizacja, miasto, wystrój, czy metraż, czy sam budynek. Znajomość rynku nieruchomości jest więc niezbędna, by zrobić to dobrze.
10. Czy kupno mieszkania na wynajem to wciąż dobra inwestycja?
Inwestycja w mieszkanie na wynajem to bez wątpienia wciąż bardzo dobry sposób na ulokowanie pieniędzy. A przede wszystkim, jeden z najbardziej pewnych. To dobry moment na kupno takiego mieszkania.