10 kobiet, które szerzą edukację seksualną w Polsce
Kobiety od seksu. To one dbają o to, by Polki i Polacy mieli skąd czerpać wiedzę o seksualności
Stan edukacji seksualnej plasuje Polskę na niemalże ostatnim miejscu w całej Unii Europejskiej! Na szczęście jest mnóstwo kobiet, które robią dużo dobrego w tej dziedzinie i starają się przekazywać solidną wiedzę przez rozmaite portale internetowe. Brak edukacji seksualnej w szkołach, a także w domach może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, nieplanowanych ciąż, chorób, problemów emocjonalnych. W końcu intymność prędzej czy później stanie się częścią naszego życia — warto więc posiadać chociaż podstawową wiedzę, by czerpać z niej jak największą przyjemność. Niestety, wiele osób wchodzi w dorosłość bez jakichkolwiek informacji, co prowadzi do wielu problemów. Dzisiaj chcemy wyróżnić dziesięć niesamowitych kobiet, które wkładają całe serce w propagowanie edukacji seksualnej w Polsce.
1. Tosia z profilu WDŻ dla zaawansowanych
Nasza pierwsza bohaterka działa przede wszystkim na Instagramie, gdzie udało się jej zebrać prawie 50 tys. obserwujących. Jak sama o sobie pisze: „wspiera dostęp do rzetelnej edukacji seksualnej, a rodziców w trudnych rozmowach”. Tosia porusza niemalże każdy temat krążący dookoła szeroko pojętej seksualności – od zagadnień związanych z higieną intymną, po świadomą zgodę.
Już nazwa jej instagramowego profilu sugeruje, iż edukatorka stara się wypełnić lukę polskiej edukacji, jaką jest brak poprawnie prowadzonej edukacji seksualnej na zajęciach tak zwanego WDŻ, czyli wychowania do życia.
Co ważne, jej profil jest skarbnicą wiedzy dla rodziców, których dzieci wkraczają w dojrzewanie, zaczynając zadawać „niewygodne” pytania. Prowadzi pewnego rodzaju przewodnik po wprowadzaniu pociech w dorosłość bez poczucia zażenowania i wstydu, ale z dawką rzetelnej, przystępnej wiedzy.
Wyświetl ten post na Instagramie
NB: Co jest najbardziej palącym problemem edukacji seksualnej w tym momencie?
T: Pracuję w szkole oraz edukuję w Internecie, więc z mojej perspektywy najbardziej palącym problemem w Polsce jest brak edukacji seksualnej, która byłaby jednocześnie rzetelna i ogólnodostępna. Oczywiście da się znaleźć rzetelną wiedzę w Internecie. I choć większość osób w Polsce ma do niego dostęp, zdecydowana mniejszość szuka w nim takiej wiedzy. W szkołach istnieje przedmiot wychowanie do życia w rodzinie (którego uczę!) – niestety często daleko mu do rzetelności i wcale nie jest ogólnodostępny, bo w wielu szkołach się nie odbywa.
Jeśli więc mogłabym mieć jedno życzenie do eduseksowej dobrej wróżki, to właśnie o edukację seksualną w szkołach – z dobrą podstawą programową, fajnym podręcznikiem, wykształconą kadrą, no i jako przedmiot obowiązkowy, inaczej nie uda się dotrzeć do wszystkich.
2. Anja Rubik
W rankingu kobiet, które robią dużo dobrego dla edukacji seksualnej w Polsce nie może zabraknąć Anji Rubik. Modelka, która odniosła niesamowity sukces na arenie światowej postanowiła wykorzystać swoje zasięgi, by pomóc młodym Polakom prowadzić świadome oraz bezpieczne życie intymne. Wszystko za sprawą pozarządowej organizacji założonej w 2018 roku przez modelkę i seksuolożkę Basię Baran – SEXED.PL.
Historia Sexed.pl rozpoczęła się serią filmików, w których polscy celebryci poruszali ważne tematy związane z seksualnością. Maciej Stuhr opowiadał o tym, jak ważne są rozmowy o seksie z dziećmi, Maffashion poruszyła temat antykoncepcji, natomiast Magdalena Cielecka zachęcała do regularnych badań. Te krótkie filmiki obejrzały setki tysięcy ludzi, a odbiór był niesamowicie pozytywny. Działania organizacji stworzonej przez Anję Rubik nie zatrzymały się jednak na tym. W 2018 roku pojawiła się książka „#Sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie”, która stanowi skarbnicę wiedzy dla osób rozpoczynających życie seksualne. W 2022 ukazała się kolejna książka „SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców”, która (jak sam tytuł wskazuje) zaadresowana była przede wszystkim do opiekunów. Organizacja bierze także czynny udział w aktualnych wydarzeniach w Polsce, takich jak: protesty kobiet czy zaostrzenia ustawy aborcyjnej.
Przeczytaj:
SEXEDPL Jak rozmawiać z dziećmi i nastolatkami o seksie.
3. Marta Niedźwiecka
Kolejną bohaterką naszego zestawienia jest Marta Niedźwiecka – terapeutka seksualności i relacji, współautorka książki „Slow sex”, a także autorka podcastu „O zmierzchu”. Często porusza tematy dotyczące kobiecości oraz męskości starając się obalić stereotypy krążące dookoła tych dwóch terminów. Sama edukatorka opisała swoje audycje następująco: „Krytyczne – zwłaszcza, gdy w grę wchodzi ideologia, kultura i deficyt w myśleniu”. Możemy więc spodziewać się otwartych dyskusji pozbawionych społeczno-kulturowych naleciałości, które niezmiernie często są dla nas ograniczające. Marta Niedźwiecka porusza także zagadnienia psychologiczne, co pozwala na lepsze zrozumienie mechanizmów międzyludzkich. Ciekawe połączenie psychologii, seksuologii oraz socjologii w rozumieniu popkulturowym sprawia, iż każdy znajdzie coś dla siebie!
Przeczytaj koniecznie:
Gdzie jest punkt G (fragment „Slow sex – uwolnij miłość”)
4. Karo Akabal
Karo Akabal – założycielka Sex&Love School, aktywistka i edukatorka. Sex&Love to portal, na którym znajdziemy niemalże wszystko związane z seksualnością oraz kobiecą energią. Jednym z projektów Karo Akabal jest Basic Sexed, czyli kurs podstawowej edukacji seksualnej dla dorosłych kobiet. Program ten składa się z 12 modułów, których celem jest uwolnienie kobiecej energii, uzdrowienie naszej seksualności, a także urozmaicenie naszego życia seksualnego. Dla przykładu, pierwszy moduł to Sztuka Przyjemności, moduł ósmy nazywa się O! jak orgazm, a moduł szósty to Duchowość Seksu. Oczywiście nie jest to jedyny kurs dostępny na stronie Sex&Love School. Znajdziemy tam również: „Tajne Komplety – edukacja seksualna dla aktywistek”, „Świątynia Miłości – duchowe ścieżki pożądania” i wiele innych. Sama Karo Akabal mówi, że jest zwolenniczką pracy w Kręgu, gdzie kobiety mogą wymienić się energią, przemyśleniami oraz doświadczeniami. Kręgi mają być także narzędziem do budowania wspólnoty, a także rozwiązywania konfliktów zarówno tych inter, jak i intrapersonalnych.
Może Cię zainteresuje:
Myśli Zebrane: Karo Akabal
5. Voca Ilnicka
Edukatorka, aktywistka, trenerka kobiecości. Jej misją jest przełamywanie często mylnych przekonań dotyczących kobiecej oraz męskiej seksualności. Edukatorka stara się także nauczyć kobiety kochać swoje ciała i przestać traktować seks, jako coś złego i brudnego. Voca Ilnicka działa na rzecz mniejszości – w 2008 roku została pierwszą prezeską fundacji na rzecz osób transpłciowych. Voca jest twórczynią portalu Seksualność Kobiet, który zrzesza wielu twórców artykułów z masą przydatnych informacji dotyczących szeroko pojętej seksualności. Jednak na tym działanie aktywistki się nie kończy. Voca jest bowiem autorką książki „Uniesienie spódnicy – seksualne doświadczenia i kobieca moc”.
Sama pisze o niej następująco:
„Wychowanie wpoiło nam wstyd i poczucie winy, przez które boimy się nawet przyznać, że mamy seksualność, czujemy podniecenie, mamy własne pragnienia i fantazje. Ta książka przywróci Ci radość życia, oswoi seksualność i nauczy, jak żyć z nią w zgodzie, akceptując siebie i innych. Dzięki niej staniesz się śmiała i będziesz ośmielać innych!”
W „Uniesieniu spódnicy” znajdziemy rozdziały poświęcone pierwszej miesiączce, orgazmowi, samoakceptacji, a nawet seksualności po porodzie. Książka zebrała bardzo dobre recenzje od kobiet, które dzięki niej naprawiły relacje ze swoją energią seksualną.
Wyświetl ten post na Instagramie
NB: Co jest najbardziej palącym problemem edukacji seksualnej w tym momencie?
VI: Teraz w Polsce tym problemem dla edukacji seksualnej jest polityka. I minister edukacji.
6. Dziewuchy Dziewuchom
Tutaj trudno jest wyróżnić konkretne osoby, ponieważ Dziewuchy Dziewuchom to projekt tworzony przez kobiety dla kobiet. Fundacja ta przede wszystkim silnie reaguje na aktualne wydarzenia w kraju, szczególnie te dotyczące bieżącej sytuacji kobiet. Profil instagramowy, który obserwuje prawie 200 tysięcy osób był niezmiernie aktywny podczas strajków kobiet, a jego założycielki starają się pomagać kobietom w potrzebie.
Co ważne, Dziewuchy Dziewuchom przekazują wyłącznie rzetelne, potwierdzone naukowo informacje, dzięki czemu użytkownicy nie muszą obawiać się bycia wprowadzonym w błąd. Owa rzetelność przekłada się także na zaufanie społeczne.
Oczywiście, na profilu Dziewuchy Dziewuchom znajdziemy także mnóstwo przydatnych, codziennych informacji dotyczących masturbacji, antykoncepcji, czy chociażby świadomej zgody – czyli rzeczy, których każda aktywna seksualnie osoba powinna być świadoma.
Wyświetl ten post na Instagramie
7. Aga Szuścik
Jak sama o sobie pisze, nie jest lekarką, ale zajmuje się głównie zagadnieniami zdrowotno-ginekologicznymi. Przykłada szczególnie dużą wagę do takich kwestii, jak infekcje intymne, zakażenia czy regularne badania ginekologiczne. Regularnie współpracuje ze wspominaną już organizacją Sexed, dla której nagrywa krótkie filmiki na media społecznościowe. Mówi w nich a akceptacji i różnorodności miejsc intymnych, zapobieganiu infekcji czy szczerości w gabinecie lekarskim.
Aga Szuścik chorowała na raka szyjki macicy, przez co obecnie stara się udzielać wsparcia w chorobach nowotworowych. Co ważne, robi to w profesjonalny, ale luźny sposób – odbiór jej treści jest więc niesamowicie przyjemny, a wręcz kojący. Aga Szuścik prowadzi również bloga, na którym dzieli się swoją historią oraz przydatnymi informacjami z zakresu seksualności.
Jednym z jej bardziej innowacyjnych projektów jest Wielka Lista Ginekologów i Ginekolożek, czyli spis specjalistów z każdego województwa zarówno tych prywatnych, jak i refundowanych przez NFZ. Nie jest to jednak lista każdego dostępnego ginekologa. Aga Szuścik przeprowadziła skrupulatną selekcję, w której brała pod uwagę: empatię, profesjonalizm, dobrą komunikację, dobry gabinet oraz tolerancję.
Niedługo ukaże się książka Agi Szuścik: „GinekoLOGICZNIE”, nad którą Miasto Kobiet objęło patronat!
Bardzo polecamy!
Felietony Agi Szuścik z cyklu In-Ty-Mnie
8. Agata Stola
Agata Stola to terapeutka i seksuolożka, która wraz z Zofią Zborowską prowadzi popularny podcast „W Łóżku: Rozmowy Dopasowane”. Podcast ten powstaje we współpracy z marką Durex, a do odcinków zapraszane są znane twarze. Znajdziemy tutaj rozmowy poświęcone bodypositivity, kamerkom, kobiecości, męskości czy problemom w łóżku. Edukatorka jest również autorką e-booka „Przyjemność jest kobietą” – przewodnika po kobiecej seksualności, z którego dowiemy się wszystkiego o osiąganiu orgazmu. E-book jest całkowicie darmowy, możemy go pobrać na stronie instytutsplot.pl.
Instytut SPLOT, czyli Instytutu Psychoterapii i Terapii Seksuologicznej to jeden z projektów Agaty Stoly. Oprócz klasycznych spotkań poświęconych psychoterapii oraz seksuologii, instytut ten prowadzi także grupy wsparcia oraz propaguje kulturę nastawioną na dbanie o zdrowie psychiczne.
Ponadto seksuolożka odpowiada za Projekt Test, który oferuje bezpłatne oraz anonimowe badania na HIV, HCV i kiłę. Na swoich social mediach publikuje dużo treści psychologicznych dotyczących związków, kobiecości oraz męskości. Porusza także trudne tematy związane z przemocą seksualną i stara się wyciągać pomocną dłoń do jej ofiar.
NB: Co jest najbardziej palącym problemem edukacji seksualnej w tym momencie?
AS: Według mnie najbardziej palącym problem jest jej brak. Potrzebujemy rzetelnej i opartej na dowodach naukowych edukacji w obszarze ludzkiej seksualności, powszechnej i dostosowanej do różnych grup wiekowych – zarówno dla przedszkolaków, jak i dla osób 60/70+. Brak rzetelnej edukacji seksualnej może prowadzić do wzrostu ryzyka chorób przenoszonych drogą płciową, nieplanowanych i niechcianych ciąż, a także problemów emocjonalnych związanych z negatywnymi doświadczeniami seksualnymi. Brak wiedzy w obszarze seksualności może również wpłynąć na rozwijanie się negatywnych postaw wobec swoich seksualnych potrzeb.
9. Gosia Włodarczyk
Gosia Włodarczyk, czyli instagramowa pani_fizjotrener to fizjoterapeutka kobiet. Porusza głównie temat zdrowia dna miednicy, który przez wiele lat właściwie nie istniał w świadomości społecznej. Niestety, zaniedbywanie tej kwestii przez lata doprowadziło do braku wiedzy wśród Polek, a dno miednicy jest kluczowym punktem praktykowania zdrowej i świadomej seksualności.
Gosia prezentuje na swoim Instagramie ćwiczenia, których celem nie jest zrobienie „formy na lato”, a raczej zadbanie o swoje ciało od podstaw. Zajmuje się bowiem nie tylko wspominanym już dnem miednicy, ale także wzmacnianiem mięśni głębokich brzucha, które są kluczowe dla zachowania poprawnej postury.
Konto instagramowe pani_fizjotrener prowadzone jest w bardzo przejrzysty sposób, a sama Gosia Włodarczyk tłumaczy wszystko niezmiernie dokładnie, używając przystępnego języka.
Wyświetl ten post na Instagramie
10. Agnieszka Nalewczyńska
Agnieszka Nalewczyńska to ginekolożka oraz lekarka medycyny estetycznej. Na jej Instagramie, który obserwuje niemalże 200 tysięcy osób dzieli się przydatnymi informacjami dotyczącymi higieny intymnej, antykoncepcji oraz regularnych badań ginekologicznych. Swoje treści tworzy z dokładnością, a do prezentacji używa modelu anatomicznego układu rozrodczego, dzięki czemu wszystko jest w 100% zrozumiałe.
Agnieszka Nalewczyńska zyskała sobie sympatię internautów, a wykształcenie medyczne sprawia, iż możemy być pewni informacji, które przekazuje. Ginekolożka jest również współzałożycielką fundacji Jeszcze będzie pięknie, której celem jest dbanie o antykoncepcję oraz edukację.
Wyświetl ten post na Instagramie
Dzięki takim kobietom prężnie działających w naszym kraju, młodzi ludzie mają szansę na uzyskanie wiedzy niezbędnej do prowadzenie bezpiecznego oraz satysfakcjonującego życia seksualnego. Oby takich więcej!
Nina Baranowska