- Miasto Kobiet - http://www.miastokobiet.pl -

Księżna Diana: o bulimii, depresji i małżeństwie

Księżna Diana opowiada o małżeńskim kryzysie, bulimii i depresji poporodowej. Film biograficzny „DIANA” zobaczysz na National Geographic

Londyn, 20 listopada Księżna Diana podczas Gali "Aid Of Cancer Research" w Bridgewater House fot. Tim Graham/Getty Images

Londyn, 20 listopada Księżna Diana podczas Gali „Aid Of Cancer Research” w Bridgewater House fot. Tim Graham/Getty Images

W wyprodukowanym przez National Geographic Documentary Films dokumencie „DIANA” zobaczymy archiwalne materiały filmowe i zdjęcia, z których większość nie była nigdy wcześniej publikowana. Narratorem filmu jest sama księżna Walii, która komentuje wydarzenia ze swojego życia.

Diana, nazywana Królową ludzkich serc, była powszechnie podziwiana i kochana, ale dla większości z nas pozostaje zagadką. W chwili, w której nieśmiała przedszkolanka zwróciła na siebie uwagę następcy brytyjskiego tronu, narodziła się nowa, współczesna ikona.

Na wykorzystanych w produkcji nagraniach utrwalono tylko głos księżnej, która sama komentuje wydarzenia ze swojego życia. Większość z wykorzystanych materiałów nie była nigdy wcześniej publikowana.

– Ułożyliśmy chronologicznie najważniejsze wydarzenia z jej życia, które zostały zilustrowane doniesieniami prasowymi oraz archiwalnymi nagraniami z tego okresu. Oglądając film, słyszymy tylko głos księżnej Diany i dowiadujemy się jak naprawdę czuła się w chwili, gdy cały świat był przekonany, że jej życie przypomina bajkę. Okazuje się, że właśnie wtedy rozpadało się jej małżeństwo i całe życie – mówi Tom Jennings, producent wykonawczy dokumentu „DIANA”

Balmoral, Szkocja, Diana i Karol / fot. Anwar Hussein

Balmoral, Szkocja, Diana i Karol / fot. Anwar Hussein

Pewnie kojarzysz zdjęcia, jak płaczę na lotnisku. Nie było mi smutno dlatego, że wylatywał, lecz przez coś, co wydarzyło się wcześniej. Przed wyjściem rozmawialiśmy w jego gabinecie. Nagle zadzwonił telefon. To była Camilla. Zastanawiałam się – zostawić ich czy zostać? Postanowiłam wyjść. Pękało mi serce.

W dokumencie „DIANA”, księżna Walii opowiada szczegółowo historię swojego życia oraz punkt, w jakim znalazła się w 1991 roku. Z rozbrajającą szczerością opisuje swoje nieszczęśliwe dzieciństwo, onieśmielenie podczas pierwszego spotkania z księciem Karolem w wieku 16 lat i dramatyzm sytuacji, w jakiej sama się znalazła, gdy skupiła się na niej uwaga całego świata. Prześladowana przez prasę i uwielbiana przez cały naród, który gorąco wierzył w „bajkowy” romans następcy tronu i lady Spencer, Diana była kompletnie nieprzygotowana, by poradzić sobie z przytłaczającym rozgłosem i sławą.

Tetbury, 18 lipca, Księżna Diana w swojej posiadłości w Highgrove, Gloucestershire / fot. Tim Graham/Getty Images

Tetbury, 18 lipca, Księżna Diana w swojej posiadłości w Highgrove, Gloucestershire / fot. Tim Graham/Getty Images

Byłam nieszczęśliwa. I choć nigdy nie spróbowałam odwołać ślubu, był to najgorszy dzień mojego życia.

Diana i Karol podczas wspólnego wypadu na narty / fot. Anwar Hussein

Diana i Karol podczas wspólnego wypadu na narty / fot. Anwar Hussein

Film „DIANA”, który jest zapisem przemyśleń księżnej w 1991 roku, pokazuje jak bardzo prawdziwa twarz Diany różniła się od jej publicznego wizerunku. Po latach, księżna Walii bez emocji opowiada jak czuła się w dniu ślubu. Opisuje walkę z depresją poporodową i bulimią oraz swoje prywatne zwycięstwo, kiedy zwalczyła w sobie niepewność i zaangażowała w międzynarodową działalność humanitarną, by stać się nową ikoną – kochaną przez wszystkich Królową ludzkich serc.

Szkocja, wrzesień 1982: Księżna Diana podczas Braemar Highland Games/ fot. Anwar Hussein/WireImage

Szkocja, wrzesień 1982: Księżna Diana podczas Braemar Highland Games/ fot. Anwar Hussein/WireImage

Podczas lanczu z siostrami powtarzałam, że nie mogę za niego wyjść. Były wspaniałe. Powiedziały, że w sprzedaży są już ręczniki z moją podobizną, więc jest za późno, żeby się wycofać.

Premiera dokumentu „DIANA” odbędzie się w niedzielę 30 lipca o godz. 21:30 tylko na antenie National Geographic. Film zostanie również wyemitowany w 20. rocznicę śmierci księżnej w czwartek 31 sierpnia o godz. 21:00.

Emisje powtórkowe:
– niedziela 30 lipca o godz. 23:30,
– poniedziałek 31 lipca o godz. 22:00,
– wtorek 1 sierpnia o godz. 20:00,
– sobota 5 sierpnia o godz. 20:00,
– niedziela 27 sierpnia o godz. 18:00,
– czwartek 31 sierpnia o godz. 21:00 i 00:00,
– piątek 1 września o godz. 15:00,
– sobota 2 września o godz. 11:00
– niedziela 3 września o godz. 21:30.